top of page
  • Writer's pictureLeszek Mańkowski

1 listopada w Krośnieńskim KSL

Od wielu lat członkowie Krośnieńskiego Klubu Seniorów Lotnictwa w okolicach dnia 1 listopada wspominają swoich zmarłych przyjaciół i kolegów odwiedzając ich groby oraz zapalając w dowód pamięci znicze.

W tym roku również stało się zadość tradycji, ale w nawiązaniu do obchodzonej setnej rocznicy powstania Polskiego Lotnictwa Wojskowego postanowiono uczcić pamięć przyjaciół w szczególny sposób.

Dzięki wsparciu ze strony Urzędu Miasta Krosna udało się zakupić 80 dużych zniczy. Jeden z członków Klubu aktywnie zaangażował się w przygotowania do uroczystości 1 listopada i zasponsorował zakup 60 bukietów kwiatów.

Kilka dni przed Świętem Zmarłych w siedzibie Klubu do bukietów kwiatów zostały dołączone plakietki z logo KKSL i specjalnym tekstem. Groby członków Klubu, Aeroklubu, ludzi związanych z lotnictwem oraz poległych w czasie wojny lotników znajdują się nie tylko w Krośnie, ale również w wielu innych miejscowościach i tutaj należą się podziękowania dla kolegów, którzy zdeklarowali się do ich odwiedzenia.

Znicze i kwiaty złożyli w imieniu KKSL :

- w Jaśle kol. Andrzej Krupa i Zofia Ząbek,

- w Jedliczu kol. Grzegorz Wiśniowski,

- w Iwoniczu, Łączkach Jagiellońskich i Polance kol. Bolesław Wojtowicz,

- w Szebniach kol. Marian Jakoniuk ,

- w Krakowie kol. Stanisław Wilk,

- w Sanoku znicze na grobach zmarłych kolegów zapalił sekretarz KKSL Zygmunt Bąk.

Na krośnieńskim cmentarzu znajduje się prawie 60 grobów dlatego też złożenia zniczy i kwiatów podjęło się więcej osób m.in. Stanisław Wilk, Józef Półchłopek, Jan Gałuszka, Grzegorz Wiśniowski.

Specjalna wiązanka pojechała na Słowację do Radatic, pod pomnik upamiętniający polskich lotników poległych w 1944 r. w katastrofie samolotu Halifax .

W Radaticach znicz zapalił i w imieniu Krośnieńskiego Klubu Seniorów Lotnictwa wiązankę złożył kol. Kazimierz Ginalski.Autor tekstu Grzegorz Wiśniowski, Krośnieński KSL

45 views0 comments

Comentarios


bottom of page