top of page
  • Writer's pictureLeszek Mańkowski

120 rocznica urodzin płk pil. Bolesława ORLIŃSKIEGO

13 kwietnia 2019 roku na cmentarzu Parafii Świętej Rodziny na wrocławskim Sępolnie odbyła się uroczystość 120 rocznicy urodzin asa polskiego lotnictwa – pułkownika pilota Bolesława Orlińskiego.Organizatorem uroczystości był Stanisław Błasiak z Jeleniogórkiego KSL – prezes honorowy Klubu Lotników Loteczka. W uroczystości wzięli udział członkowie rodziny Bolesława Orlińskiego, przedstawiciele Wojska Polskiego, Pełnomocnik Wojewody Dolnośląskiego, prezesi stowarzyszeń lotniczych i ich członkowie. Ze sztandarami wystąpiły kluby: Jeleniogórski KSL i Krakowski KSL. W trakcie uroczystości, którą prowadził Robert Gonera, Stanisław Błasiak w obszernym wystąpieniu nakreślił sylwetkę i osiągnięcia Pułkownika. Głos zabrał również przedstawiciel Wojewody, a ojciec Dominik Orczykowskim wraz z wikarym Parafii odmówili modlitwę. Następnie złożono wieńce i wiązanki kwiatów oraz zapalono znicze.

Dalsza część spotkania odbyła się już w Orlim Gnieździe, gdzie kontynuowaliśmy spotkanie z „loteczkowiczami” i innymi przyjezdnymi. Prezes RSL AP- Leszek Mańkowski przekazał na ręce Stanisława Błasiaka (pod nieobecność prezesa i Jego zastępców) trzy pozycje książkowe z przeznaczeniem dla sali tradycji Loteczki. Wręczył również medal pamiątkowy 90 lecia Aeroklubu Krakowskiego. Była też znakomita okazja, by uhonorować prezesa honorowego Loteczki - Adama Biska - medalem pamiątkowym „Chwała Lotnikom Polskim”, nadanym przez Komitet Budowy Pomnika.

W uroczystości i spotkaniu KKSL reprezentowali: Stefan i Halina Glądysowie, Augustyn Konior, Krysia Mańkowska, Leszek Mańkowski i Henryk Serda, którym za udział w wyprawie serdecznie dziękuję.16 views0 comments

Commenti


bottom of page