top of page
  • Writer's pictureLeszek Mańkowski

20-lecie nadania imienia Szybowników Polskich Szkole Podstawowej w Bezmiechowej Dolnej

W bieżącym, 2019 roku przypada kolejna rocznica nadania imienia Szybowników Polskich Szkole Podstawowej w Bezmiechowej Dolnej. Główne uroczystości jubileuszowej, 20-tej rocznicy nadania imienia Szybowników Polskich odbędą się 12 czerwca br. od godz. 11,00 w Szkole Podstawowej Fundacji „Elementarz”.


Szkoła ta, położona niemalże u podnóża kolebki polskiego szybownictwa z lat 1930 – 1939 ub. XX wieku znanego w świecie jako Polska Akademia Szybownictwa, jest jednocześnie pewnego rodzaju skarbnicą. Właśnie tej szkole, gen. brygady pil. Tadeusz Góra powierzył pierwszy na świecie medal Lilienthala, który otrzymał za szybowcowy przelot na odległość 577,8 km wykonany w dniu 18 maja 1938 roku. z Bezmiechowej Dolnej do Solecznik Małych k/Wilna. Ponadto przekazał szkole swoje odznaczenia, nadane za osiągnięcia w wypełnianiu zadań bojowych w Polskich Siłach Powietrznych w okresie II-giej wojny światowej, w tym Krzyż Srebrny Orderu Wojennego Virtuti Militari.

Przypomnijmy, że z inicjatywy grupy entuzjastów szybownictwa zrzeszonych w „Klubie Miłośników Zabytkowych Szybowców” w tutejszej szkole upamiętniono najwybitniejszych polskich szybowników. Uroczystość odsłonięcia tablicy, będącej dowodem pamięci o wybitnych polskich szybownikach, zdobywcach Medalu Lilienthala, odbyła się 15 października 2009 roku.

W chwili 20-lecia nadania imienia Szybowników Polskich wspomnijmy nazwiska odwiedzających szkołę a zasłużonych dla polskiego szybownictwa: śp. Tadeusza Górę, śp. Jadwigę Piłsudską-Jaraczewską, śp. Irenę Kempównę-Zabiełło, śp. Józefa Dankowskiego.

Z okazji jubileuszu Szanownej Pani Dyrektor wraz z Radą Pedagogiczną gratulujemy dotychczasowych sukcesów w Waszej pracy pedagogiczno- wychowawczej. Na kolejne lata życzymy wytrwałości w utrzymywaniu i rozwijaniu pamięci o tradycjach polskiego lotnictwa.

Poniżej program uroczystości.
Zygmunt Bąk, KKSL im. gen. pil. Ludomiła A. Rayskiego

63 views0 comments

Comments


bottom of page