top of page
  • Writer's pictureLeszek Mańkowski

Jaskółka wraca na niebo

Ponad sześć lat temu, 30.01.2014 r., Toruńskie Stowarzyszenie Sympatyków Zabytkowych Szybowców sfinalizowało transakcję zakupu szybowca SZD 8 Jaskółka SP-3675, który wcześniej miał zostać sprzedany za granicę.


(fot. Wacław Hołyś)

Zabytkowy szybowiec zostanie odrestaurowany do stanu, jakby niedawno zszedł z linii produkcyjnej, na pewno będzie budził podziw i zachwyt na pokazach i piknikach lotniczych w Polsce.


Liczymy, że nasze wysiłki znajdą zrozumienie i wsparcie ze strony osób, którym bliska jest historia polskiego lotnictwa. Jesteśmy na ostatniej prostej i niewiele nam brakuje, aby Jaskółka wróciła na niebo jeszcze tego lata po remoncie – opowiadają członkowie Toruńskiego Stowarzyszenia Sympatyków Zabytkowych Szybowców.

Obecnie szybowiec SZD 8 Jaskółka SP-3675, zakupiony sześć lat temu przez TSSZS, to jedyny w Polsce egzemplarz szybowca SZD-8ter Jaskółka.


(fot. archiwum dra Andrzeja Glassa)

Toruńskie Stowarzyszenie Sympatyków Zabytkowych Szybowców to niewielka, ale aktywna grupa ludzi, którym bliskie sercu są ochrona przed zniszczeniem i przywracanie do lotu starych i jeszcze starszych machin latających bez własnego napędu. Stowarzyszenie ma na swoim koncie już 4 odbudowane szybowce, są to dwa egzemplarze Mucha 100, Foka 5 i Mucha standard.


Zapraszamy chętnych do wsparcia naszego projektu! Dzięki wspólnemu wysiłkowi drewniana "Jaskółka” nie stanie się gatunkiem wymarłym – zachęcają do wsparcia projektu członkowie Toruńskiego Stowarzyszenia Sympatyków Zabytkowych Szybowców.


(fot. archiwum dra Andrzeja Glassa)

Projekt "Jaskółka wraca na niebo" można wesprzeć do 7 sierpnia 2020 r.


Więcej informacji na stronie www.zrzutka.pl

97 views0 comments

Comments


bottom of page