top of page
  • Writer's pictureLeszek Mańkowski

Konferencja General Aviation w Krośnie

W piątek, 15 czerwca br. miała miejsce ogólnopolska konferencja pn. „Znaczenie lokalnych lotnisk General Aviation w globalnej strategii i transformacji lotnictwa”. Aula Kampusu Technicznego Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Krośnie zgromadziła ekspertów i naukowców branży lotniczej, przedstawicieli organizacji zarządzających lotniskami. Obecni byli przedstawiciele samorządu województwa podkarpackiego, władze miasta Krosna oraz zainteresowani tą tematyką reprezentanci środowiska lotniczego. W grupie tej, znaleźli się Zygmunt Bąk i Kazimierz Stokłosa z Krośnieńskiego Klubu Seniorów Lotnictwa, wymienieni w gronie przybyłych na konferencję w przemówieniu powitalnym Piotra Przytockiego - Prezydenta Miasta Krosna rozpoczynającego konferencję. Inspiracją do zorganizowania konferencji, jest inwestycja dokonana na krośnieńskim lotnisku. Jak zaznaczył Pan Prezydent, …Konferencję zorganizowaliśmy przede wszystkim po to, aby rozpocząć ogólnopolską dyskusję na temat możliwości współpracy różnych instytucji dla wspierania rozwoju branży lotniczej i lokalnych lotnisk oraz jak najpełniejszego wykorzystywania ich potencjału

Ponadto, założeniem konferencji była wymiana doświadczeń w zakresie zarządzania małymi lotniskami oraz dyskusja na temat wykorzystywania ich potencjału do stymulowania rozwoju społeczno-gospodarczego regionów przez prelegentów reprezentujących m.in. Urząd Lotnictwa Cywilnego, Politechnikę Śląską, Instytutu Lotnictwa, Polską Agencję Żeglugi Powietrznej, Port Lotniczy „Rzeszów-Jasionka” czy Państwową Wyższą Szkołę Zawodową w Krośnie.

Dla przybliżenia, wg Part-NCO loty General Aviation, stanowią większość ruchu lotniczego na świecie z wyłączeniem lotów rejsowych linii lotniczych oraz wojskowych, z wykorzystaniem statków powietrznych innych, jak skomplikowane technicznie statki powietrzne z napędem silnikowym. Są to loty biznesowe, szkolne, zawodnicze i pokazowe (samolotami do 20 pasażerów na pokładzie, samolotami turystycznymi, tzw. awionetkami, balonami, szybowcami, ULM, lotniami).

Wracając do konferencji, prowadzona była w dwóch panelach tematycznych. Pierwszy dotyczył uwarunkowań formalno – prawnych rozwoju lotnisk General Aviation i usług lotniczych, a drugi - biznesu, nauki i przemysłu w rozwoju lotnictwa General Aviation.

W panelu pierwszym przedstawiono m.in. działania Urzędu Lotnictwa Cywilnego oraz postulaty zmian w podejściu prawnym i zmian przepisów na rzecz rozwoju lotnisk lokalnych, które będą sprzyjały rozwojowi małego lotnictwa. Zaprezentowano wizję Systemu Transportu Małymi Samolotami, z wykorzystaniem sieci lokalnych lotnisk, a także dotyczące globalnego systemu nawigacji satelitarnej GNSS i wpływu przeszkód lotniczych na zdolności operacyjne lotniska General Aviation.

Drugi panel tematyczny dotyczył biznesu, nauki i przemysłu w rozwoju lotnictwa General Aviation. Przedstawiono oddziaływanie lotnisk na rozwój regionalny, szacowania ryzyka w usługach lotniczych oraz kierunki kształcenia personelu lotniczego, w tym w PWSZ im. Stanisława Pigonia w Krośnie.

Na kanwie konferencji General Aviation, warto może wspomnieć o założeniach projektu DART, czyli Direct AiR Transport. Jest to, opracowany przez Instytut Lotnictwa System Transportu Małymi Samolotami, w skrócie STMS. Podstawę ma stanowić istniejąca infrastruktura i zasoby członków Aeroklubu Polskiego, tj. lotniska, samoloty i piloci. Instytut rozwija tę koncepcję w ramach unijnych programów EPATS i SAT, ukierunkowanych na rozwój nowego systemu transportu w oparciu o małe lotnictwo. W przypadku DART dużym wyzwaniem będzie wciągnięcie do tego systemu jego potencjalnych użytkowników, czyli aeroklubów, właścicieli samolotów i pilotów, bez zaangażowania których projekt nie powstanie. Czy w tym projekcie, jest miejsce dla aeroklubu macierzystego w Krośnie?

Gwoli obowiązku relacjonującego odnotujmy, że organizatorami konferencji byli: Miasto Krosno, Państwowa Wyższa Szkoła Zawodowa im. Stanisława Pigonia w Krośnie oraz Lotnisko Krosno Sp. Z o.o. Magazyn Lotniczy „Skrzydlata Polska” zapewnił patronat medialny a Telewizja „Obiektyw” transmisję na żywo w Internecie. Zainteresowanych odsyłamy do obejrzenia materiałów filmowych z konferencji pod adres http://lotniskokrosno.com/lotnictwo/ogolnopolska-konferencja-w-krosnie a prezentacje wszystkich prelegentów udostępniono w plikach do pobrania na oficjalnej stronie Miasta Krosna pod adresem http://www.krosno.pl/pl/aktualnosci/art6762,w-krosnie-obradowano-na-temat-lotnictwa-general-aviation.html

Relację zdał: Zygmunt Bąk, KKSL im. gen. pil. Ludomiła A.Rayskiego

24 views0 comments

Comments


bottom of page