top of page
  • Writer's pictureLeszek Mańkowski

Mikołajki lotniowe i odsłonięcie medalionu Zdzisława Sznapki

15 grudnia, w sobotę w Górskiej Szkole Szybowcowej Żar odbyło się wyjątkowo uroczyste spotkanie lotniarzy, zwane od lat - „mikołajkowym”.

Dlaczego w tym roku uroczyste? Powody były dwa. Na spotkaniu w roku ubiegłym powstał pomysł uhonorowania medalionem Zdzisława Sznapki – znakomitego pilota lotniowego, instruktora i konstruktora lotni typu Kanion oraz miłośnika Żaru, zmarłego w 2015 roku.Drugim powodem było wyróżnienie trzech działaczy lotniarstwa działających w tym sporcie od początków jego powstania. Realizacji wykonania medalionu podjął się osobiście Leszek Mańkowski po konsultacji tematu ze Stanisławem Błasiakiem – „spiritus movens” powstania poprzednich dziesięciu medalionów poświęconych wybitnym ludziom oddanym sprawom Żaru.

Twórcą odlanego w brązie medalionu jest znakomity artysta rzeźbiarz – medalier, pan prof. Jerzy Nowakowski z Krakowa. Jak widać na zdjęciach medalion jest piękny :)

Co do drugiej okazji, prezes Rady Seniorów Lotnictwa AP uznał, że ludzie reprezentujący tą rzadką dyscyplinę sportów lotniczych pozostają niezauważeni i niedoceniani w swych społecznych działaniach. Stąd po napisaniu stosownego wniosku do Zarządu Aeroklubu Polskiego i znalezieniu zrozumienia w jego gremium, trzech naszych kolegów zostało uhonorowanych za swoje nieprzeciętne zaangażowanie w sprawy lotniarstwa wysokim odznaczeniem Aeroklubu Polskiego...

Na spotkanie w murach tej zacnej szkoły lotniczej przybyło 30 lotniarzy – tych młodszych, aktywnie latających i tych starszych, a nawet dinozaurów tego sportu. Po raz pierwszy od bardzo dawna przybył jeden z pierwszych konstruktów lotni – inż. Zdzisław Kołodziej, najstarszy pilot płk pil. w st. spocz. Ryszard Futa, mistrz świata Alojzy Dernbach i inni nie mniej znakomici piloci. Spotkanie zaszczycił obecnością prezes honorowy Klubu Lotników Loteczka – Stanisław Błasiak, dyrektor GSS Żar – Wojciech Kos, oraz przede wszystkim rodzina śp Zdzisława Sznapki na czele z Jego siostrą, Barbarą. Kiedy o godzinie siedemnastej zgromadziliśmy się w hallu Szkoły przy medalionie przyodzianym w biało czerwoną wstęgę, Leszek Mańkowski przywitał gości oraz rodzinę a następnie przedstawił zgromadzonym sylwetkę i zasługi Zdzisława Sznapki. Głos zabrał dyrektor Kos, który w ciepłych słowach przypominał historię lotniarstwa w GSS żar. Życzył on lotniarzom rozwoju i wyraził nadzieję, że lotnie częściej będą pojawiały się nad szczytem Góry. Następnie Leszek Mańkowski poprosił siostrę Zdzisława, panią Barbarę Bednarkiewicz o odsłonięcie medalionu. Stało się! Nasz przyjaciel Zdzisław Sznapka wpisał się na trwałe w historię tej pięknej góry, u boku swoich znakomitych poprzedników...


Siostra Zdzisłąwa Sznapki, Barbara dokonuje odsłonięcia medalionuu

Na część dalszą uroczystości udaliśmy się do sali odpraw, gdzie prezes RSL AP wręczył rodzinie złotą odznakę „Za Zasługi dla Aeroklubu Polskiego” nadaną Z. Sznapce przez AP.

Tytułem i odznaką „Zasłużony Działacz Lotnictwa Sportowego” zostali wyróżnieni: Andrzej Binkowski – Wałbrzych, Andrzej Miciński – Międzybrodzie Żywieckie i Andrzej Włodarczyk – Kraków. Wszystkim wyróżnionym serdecznie gratulujemy tego zaszczytnego wyróżnienia. Za zasługi dla lotnictwa polskiego znakomity lotniczy fotograf i lotniarz – Wojciech Gorgolewski z Bielska Białej został wyróżniony medalem jubileuszowym 90 - lecia Aeroklubu Krakowskiego. Szef Szkoły Fly Adventure – Andrzej Binkowski wręczył voucher na lot lotnią Atos VR Leszkowi Mańkowskiemu.

Na tym zakończyła się część oficjalna. Ta nieoficjalna trwała nadal, ale już w kawiarni, gdzie Andrzej Miciński przygotował dla nas małe co nieco. Tematów do przegadania było wiele, bo niektórzy z nas nie widzieli się kilkadziesiąt lat.

Pragnę serdecznie podziękować uczestnikom spotkania, którzy w odruchu serca wspomogli finansowo akcję ufundowania naszemu przyjacielowi medalionu. Byliśmy mile zaskoczeni Waszą hojnością, za co wszystkim serdecznie dziękujemy. Do zobaczenia za rok :)268 views0 comments

Comentários


bottom of page