top of page
  • Writer's pictureLeszek Mańkowski

Mural lotniczy z aeronautą płk. Franciszkiem Hynkiem w tle

Mural podobnie jak pomnik powinien nieść przesłanie przeszłości dla przyszłych pokoleń, upamiętnić wartości które nie mogą zniknąć w niepamięci, powinny być świadectwem dumy narodowego patriotyzmu.

W 61. rocznicę tragicznego lotu dwukrotnego zdobywcy Pucharu Gordona Bennetta płk. Franciszka Hynka autorzy projektu „Odlotowa Galeria” postanowili przypomnieć mieszkańcom Warszawy za pomocą muralu tego niezłomnego aeronautę.


Całość muralu ma powierzchnię 242 m² z centralnym akcentem którym jest super realistyczne malowidło przedstawiające lot zwycięskiej załogi balonu SP-ADS „Kościuszko” z Fr. Hynkiem i Zb. Burzyńskim na pokładzie (w koszu) o wymiarach 15x13 m.

Ten lotniczy mural, jeden z największych w kraju, ozdobił elewację budynku na rogu ulicy Fr. Hynka i Sabały opodal ronda im. Jerzego Wojnara w dzielnicy Włochy.

Pomysłodawcą lotniczego muralu była ikona polskiego lotnictwa, nieodżałowany Pan Polikarp Adamiec, który tym samym wpisał się w obchody 100 lecia Aeroklubu Polskiego.

Sam pomysł na początku drogi jest zawsze bardzo istotny, ale jego urzeczywistnienie jest niemniej trudne do zrealizowania. I tu ojcowskie barwne opowiadania o lotnictwie, w szczególności o baloniarstwie, zafascynowały syna Pana Polikarpa- Artura, z zawodu architekta, do realizacji ojcowskiego pomysłu.

W samo południe 6 września odbyła się podniosła uczta duchowa – odsłonięcie malowidła ściennego z udziałem władz dzielnicy Włochy, Prezesa Aeroklubu Polskiego, Urzędu Lotnictwa Cywilnego, Inspektoratu Lotnictwa Wojskowego, Instytutu Technicznego Wojsk Lotniczych, Klubu Pilotów Doświadczalnych, 1Bazy Lotnictwa Transportowego, Warszawskiego Klubu Seniorów Lotnictwa, Stowarzyszenia Lotników Polskich, Stowarzyszenia Absolwentów Wyższej Szkoły Lotniczej w Dęblinie, Ligi Przyjaciół Polskiego Lotnictwa, Fundacji Polskiego Nieba, Dyrektora Muzeum w Legionowie, Klubu Seniorów Lotnictwa Aer. Poznańskiego, Polskiego Lobby Przemysłowego im. E. Kwiatkowskiego, dyrekcji i młodzieży Technikum Lotniczego nr 9, Fundacji Polskie Niebo, Jacka Bogdańskiego członka zwycięskiej załogi (Pucharu Gordona Bennetta edycji 2018), Pocztów Sztandarowych WKSL i Wyższej Szkoły Lotniczej w Dęblinie, ekipy z Aer. Warszawskiego z koszem balonowym z agregatem „grającym” i buchającym ogniem, miłośników lotnictwa i mieszkańców stolicy.

Wszystko to przy dźwiękach Marszu Lotników.

Żal tylko, że Pan Polikarp Adamiec nie doczekał odsłonięcia jego wizjonerskiego muralu. „Odleciał” na niebiańskie lotniska 3 dni przed uroczystością.

Cześć Jego Pamięci.

Krzysztof Borowiak

KSL Aer. Poznańskiego
83 views0 comments

Comments


bottom of page