top of page
  • Writer's pictureLeszek Mańkowski

Nie żyje o. Dominik ORCZYKOWSKI, kapelan harcerzy i lotników

wielkim żalem przyjmujemy przekazaną przez prowincję krakowską Zakonu Braci Mniejszych Kapucynów informację, o odejściu do Pana w dniu 19 marca 2024 roku w wieku 95 lat, w 78 roku życia zakonnego i 70 roku kapłaństwa prezbitera Br. Dominika Mariana Orczykowskiego.Ojciec Dominik Marian Orczykowski OFMCap. (pełna treść skrótu po łacinie, to: Ordo Fratum Minorum Cappucinorum, co oznacza w j. polskim Zakon Braci Mniejszych Kapucynów), zawsze przyjazny wobec innych znany był, jako kapelan harcerzy i lotników.  Na to miano zasłużył sobie swoim zaangażowaniem na rzecz harcerstwa, a szybownictwa w szczególności od dziesiątków lat goszcząc na lotniskach aeroklubowych.

Był też kapelanem Instytutu Onkologii w Krakowie.

Dominik, to imię zakonne a imiona nadane Mu podczas chrztu świętego to Marian Władysław. Urodził się 29 czerwca 1928 roku w Drohobyczu, w przedwojennym woj. lwowskim w … zakładzie karnym, gdzie jego ojciec był zatrudniony jako robotnik. W Drohobyczu w 1939 r. ukończył 4 klasę szkoły powszechnej a dalszą naukę kontynuował w Męcinie k. Limanowej wraz z ukończeniem liceum w 1945 roku.  7 września 1945 roku wstępuje do nowicjatu Zakonu Braci Mniejszych Kapucynów w Sędziszowie Małopolskim, a rok później 8 września 1946 roku składa pierwsze śluby proste, a uroczyste 9 września 1949 roku. Studia z filozofii i teologii odbywa w Studium oo. Kapucynów w Krakowie, gdzie następnie otrzymuje 20 czerwca 1954 roku święcenia kapłańskie z rąk bpa Franciszka Jopa, rozpoczynając swoją długa posługę duszpasterską. Początkowo posługiwał głównie jako kaznodzieja, katecheta i spowiednik w parafiach w Bolkowie, Gorzowie Wielkopolskim, Krakowie, Krośnie, Nowej Soli, Pile, Rozwadowie, Sędziszowie Małopolskim, Skomielnej Czarnej, Tenczynie, Wałczu i Wołczynie. Właśnie w Krośnie, w Aeroklubie Podkarpackim – CWS po raz 1-szy, dnia 5 kwietnia 1961 w roli pasażera wykonał lot samolotem CSS-13 pilotowanym przez pilota Henryka Selwę. To wtedy połknął lotniczego bakcyla. Choć sam, z uwagi na wadę wzroku, nigdy nie pilotował samolotu czy szybowca, to korzystał z każdej okazji, aby się przelecieć. Tym sposobem, spędził w powietrzu ponad 100 godzin. Wiele z tych lotów, o. Dominik wykonał z pilotami z Aeroklubu Podkarpackiego, co sam odnotował na swoje 50-lecie związku z lotnictwem i lotnikami (zestawienie w załączeniu) obchodzone 2 maja 2011 roku na lotnisku w Krośnie w czasie trwania XII Górskich Zawodów Balonowych. Specjalnie dla Jubilata, uruchomiono samolot CSS-13, aby mógł przeżyć lot, jak 50 lat temu.Jeździł na zawody krajowe i zagraniczne z mistrzostwami świata włącznie. Jako polski ksiądz, z „komunistycznego” kraju odprawiał dla zawodników uczestniczących w mistrzostwach msze święte, co budziło wśród nich niemałą sensację.

Towarzyszył reprezentantom Polski m.in. na Mistrzostwach Szybowcowych w Lesznie 1962 i 1968, rokrocznie na mistrzostwach Polski w Lesznie, w Settimana Volovelistica w Bolzano 1972, na Mistrzostwach Krajów Socjalistycznych w Per koło Gyor na Węgrzech, w mistrzostwach Świata w Räyskälä w Finlandii 1976 oraz w Châteauroux we Francji w 1978. W 1979 w Szwecji w Örebro na mistrzostwach Klasy Club i w tymże roku trasą Szwecja – Dania – Anglia – Francja – Włochy, we Włoszech na 2. mistrzostwach o Puchar Gór w Rieti. W 1985 w Rieti na Mistrzostwach Świata, a w 1989 w Austrii w Wiener Neustadt. W lipcu 1994 był na Szybowcowych Mistrzostwach Europy w Rieti (Włochy).

O. Dominik był fundatorem pucharu przechodniego - Puchar Brata Dominika, dla szybownika, który zdobędzie najlepsze wyniki w pierwszej dekadzie sierpnia każdego roku. Począwszy od roku 1979, organizował corocznie dnia 10 grudnia Msze św. dla lotników w Domku Loretańskim znajdującym się przy kapucyńskim kościele pw. Zwiastowania NMP w Krakowie. Cieszył się wielkim uznaniem w środowisku lotniczym, o czym świadczą licznie przyznawane Mu wyróżnienia i tytuły takie, jak: Zasłużony Działacz Lotnictwa Sportowego - 21 stycznia 1997, Błękitne Skrzydła za duszpasterską opiekę nad polskimi szybownikami, Medal 50-lecia Głównego Ośrodka Badań Lotniczo-Lekarskich Aeroklubu Polskiego, Honorowe Wyróżnienie im. Dedala przyznawane przez Radę Seniorów Lotnictwa Aeroklubu Polskiego,  statuetka „Złota Lotka” nr 20 za 2004 rok Najwyższe Honorowe Wyróżnienie Klubu Lotników „LOTECZKA”. W Londynie 11 listopada 1989 otrzymał Złoty Krzyż Zasługi od Prezydenta Rzeczypospolitej za działalność harcerską i lotniczą. 15 lipca 2014, postanowieniem Prezydenta RP, przyznano odznaczenie Krzyż Wolności i Solidarności dla o. Dominika Orczykowskiego za działalność harcerską, wspieranie duchowe niezależnych ośrodków harcerskich w okresie PRL. Ponadto Medal Komisji Edukacji Narodowej, Medal Stulecia Odzyskanej Niepodległości. W styczniu 1993 został członkiem Warszawskiego Klubu Seniorów Lotnictwa a 27 marca 1994 Honorowym Członkiem Aeroklubu Ostrowskiego (z okazji 50-lecia Aeroklubu). Od 5 stycznia 1998 był członkiem Lotniczego Klubu Loteczka we Wrocławiu. Od 15 lipca 2002 Honorowy Członek Krośnieńskiego Klubu Seniorów Lotnictwa im. gen. pil. Ludomiła Rayskiego. Członek honorowy Krakowskiego Klubu Seniorów Lotnictwa.Przesłanie śp. Ojca Dominika Orczykowskiego: „Niech wszystkim lotnikom Pan Bóg błogosławi i niech ich strzegą aniołowie a Matka Boska Loretańska, ich Patronka otoczy swą opieką” na zawsze pozostanie w naszej pamięci.

Zakon Braci Mniejszych Kapucynów informuje, że uroczystości pogrzebowe Br. Dominika Mariana Orczykowskiego odbędą się w sobotę 23 marca 2024 w Kościele Kapucynów pw. Matki Bożej Częstochowskiej w Krakowie Olszanicy ul. Grzegorza Korzeniaka 16. O godz. 10:30 rozpocznie się różaniec za zmarłego, a o godz. 11:00 msza św. Pogrzebowa. Po niej ciało o. Dominika zostanie odprowadzone na cmentarz w Krakowie Olszanicy.Wspomnienie o Br. Dominiku M. Orczykowskim: Zygmunt Bąk, Krośnieński Klub Seniorów Lotnictwa im. gen. pil. Ludomiła A. Rayskiego

126 views0 comments

Comments


bottom of page