W remizie Ochotniczej Straży Pożarnej w Modliszewie z inicjatywy komendanta OSP Gminy Gniezno Zdzisława Michałowskiego, sołtysa Joanny Janiak i Koła Gospodyń Wiejskich miała miejsce inauguracja spotkań pod hasłem „ Od św. Floriana do Sebastiana Kawy” z udziałem regionalisty i publicysty lotniczego Krzysztofa Borowiaka z Klubu Seniorów Lotnictwa Aeroklubu Poznańskiego im. Wandy Modlibowskiej.
Modliszewskie spotkanie było pierwsze z cyklu środowiskowych warsztatów społeczno oświatowych z udziałem z-cy wójta gminy Gniezno Macieja Mądrego, radnej Kamili Butrymowicz , druhów i druhen z OSP, lokalnej społeczności i młodzieży szkolnej.
Inspiracją do prelekcji o tematyce modelarskiej i szybowcowej było podziękowanie druhom z OSP w Modliszewie za okazaną pomoc przy zabezpieczeniu miejsca startów balonów w trakcie gnieźnieńskich imprez lotniczych poświęconych płk. Franciszkowi Hynkowi , dwukrotnemu zdobywcy dla Polski Pucharu Gordon Bennetta oraz usytuowanie nad tą miejscowością nawigacyjnego punktu zwrotnego w latach 1976 – 1980 w przelotach prędkościowych docelowo – powrotnych na trasie Leszno – Modliszewo – Leszno (2x115 km) i po trasie trójkąta 315 km Leszno – Modliszewo – Ostrów Wlkp – Leszno oraz 305 km Leszno – Lewków – Modliszewo – Leszno rozgrywanych corocznie Szybowcowych Mistrzostw Polski (w 1980r. członek KSL Aeroklubu Poznańskiego Adela Dankowska zwyciężyła w konkurencji prędkościowej L.- Modliszewo – L.).
Instruktor modelarstwa lotniczego K. Borowiak na wstępie prelekcji wtajemniczył zebranych w tajniki modelarskiego rzemiosła będącego jedną z form politechnizacyjnego wychowania młodzieży i hobby dorosłych prezentując modele od latawca skrzynkowego poprzez szkolny model latający do makiety polskiego szybowca SZD – 31 Zefir w skali 1:5 o rozpiętości płata 3,8 m przeznaczonego do zdalnego sterowania.
Wiele niedowierzania wzbudzały wśród młodzieży miniaturowe silniki spalinowe, samochód prędkościowy do jazdy na torze wyposażony w silnik samozapłonowy o pojemności skokowej 2,5 cm³ .
Chętni mogli również przymierzyć szybowcowy spadochron ratowniczy.
Eksponowane miejsce w prezentacji zajęła tematyka szybowcowa będąca jedną z form przemieszczania się człowieka w przestworzach. Na tym tle zaprezentowano dorobek polskiej myśli technicznej i sukcesy sportowe pilotów szybowcowych w imprezach międzynarodowych z jej najsłynniejszym obecnie przedstawicielem w świecie Sebastianem Kawą.
Spotkanie było jednocześnie okazją do zaprezentowania sprzętu gaśniczego i najnowszego nabytku jednostki – specjalistycznego wozu bojowego oraz technicznych możliwości ratownictwa medycznego, którego praktycznego instruktarzu udzielania pierwszej pomocy udzielili druhowie Piotr Leśny i Dawid Bąkowski.
Oprócz lotniczo – gaśniczo – medycznych doznań na wszystkich obecnych czekała degustacja kulinarna przygotowana przez panie z lokalnego koła gospodyń wiejskich.
Cykl następnych tematycznych warsztatów zakłócił wybuch epidemii korona wirusa.
Krzysztof Borowiak
Comments