top of page
  • Writer's pictureLeszek Mańkowski

Odbudowa Pomnika Żołnierzy Wojsk Balonowych w Toruniu nabiera tempa

Jak już wcześniej informowaliśmy w drugiej połowie 2020 r. w parku na Bydgoskim Przedmieściu zostanie odsłonięty pomnik żołnierzy wojsk balonowych poległych podczas wojny 1918 – 1920.We wrześniu 2019 roku został zrekonstruowany orzeł, wieńczący zburzony przez Niemców pomnik toruńskich żołnierzy wojsk balonowych. Można go podziwiać na dziedzińcu Ratusza Staromiejskiego w Toruniu. Tymczasowa ekspozycja rzeźby to ważny krok na drodze do całkowitego odtworzenia Pomnika.


Odbudowa Pomnika Żołnierzy Wojsk Balonowych w Toruniu nabiera tempa. Urząd Miasta Torunia ogłosił 25 marca 2020 r. przetarg na prace związane z zagospodarowaniem terenu, na którym stanie pomnik. W ich wyniku przygotowany zostanie plac wokół obelisku oraz schody prowadzące do niego od strony północnej. – To bardzo ważny etap, który zbliża nas do odsłonięcia Pomnika planowanego na sierpień 2020 r. Czekamy na wyłonienie wykonawcy i trzymamy kciuki za realizację projektu! – mówią członkowie Komitetu Organizacyjnego Odbudowy Pomnika Żołnierzy Wojsk Balonowych.


Otwarcie złożonych ofert nastąpi w dniu  09.04.2020 r. o godzinie 12:30 w Urzędzie Miasta Torunia. Przyjęto następujące kryteria oceny złożonych ofert: cena oferty –  60 %; okres  rękojmi w miesiącach –  40 % –  nie krócej niż  60 miesięcy. Więcej informacji o przetargu na stronie www.bip.torun.pl


Przypomnijmy, że w grudniu 2018 r. Towarzystwo Miłośników Torunia podjęło inicjatywę przywrócenia wyjątkowego monumentu, który od 1937 r. do czasu zniszczenia go przez hitlerowców w 1939 r. był ozdobą Parku Miejskiego na Bydgoskim Przedmieściu. Poświęcono go pamięci żołnierzy polskich wojsk balonowych poległych na polu walki w pierwszych latach istnienia odrodzonej Polski (1918-1920), ale był on jednocześnie symbolem związków Torunia z przedwojenną aeronautyką i wojskowym baloniarstwem.


Cały czas można wesprzeć ten projekt. Zachęcamy do zakupu cegiełek na odbudowę Pomnika Poległych Żołnierzy Wojsk Balonowych w Toruniu. – Cegiełki o nominałach 20 i 50 zł można nabyć w siedzibie ToMiTo przy ul. Podmurnej 60. Zebrane fundusze zostaną przeznaczone m.in. na wykonanie cokołu i otoczenia pomnika. Jego odsłonięcie planowane jest na sierpień 2020 r. Za wszystkie datki z góry dziękujemy! – zachęcają członkowie Towarzystwa Miłośników Torunia.Całością działań związanych z przywróceniem Toruniowi tego wyjątkowego monumentu koordynuje Komitet Organizacyjny Odbudowy Pomnika Żołnierzy Wojsk Balonowych w Toruniu powołany przez Towarzystwo Miłośników Torunia.


Więcej informacji na stronie www.tomito.cba.pl


Zachęcamy również do śledzenia aktualności dotyczących inicjatywy odbudowy pomnika na portalu społecznościowym Facebook pod adresem: www.facebook.com/tomitopomnik

Żródło: dlapilota.pl

41 views0 comments

Comments


bottom of page