top of page
  • Writer's pictureLeszek Mańkowski

Oddali hołd ppor. pil. Hubertowi Sauerowi w 55 rocznicę tragicznego lotu.

Przy grobie ppor. pil. Huberta Sauera, na uroczystości patriotycznej zebrali się lotnicy z 3. Skrzydła Lotnictwa Transportowego w Powidzu, przedstawiciele Urzędu Miasta i członkowie Stowarzyszenia Absolwentów I LO im. Bolesława Chrobrego.Pamięć tragicznie zmarłego podporucznika uczczono minutą ciszy, złożono wiązankę kwiatów z biało czerwonymi szarfami od Prezydenta m. Gniezna i zapalono znicze.

Podczas uroczystości sylwetkę zmarłego pilota przybliżył zebranym Krzysztof Borowiak członek zarządu Klubu Seniorów Lotnictwa Aeroklubu Poznańskiego im. Wandy Modlibowskiej oraz podziękował wszystkim za udział w uświetnieniu obchodów rocznicowych.

Major Tomasz Grzęda z 3. SLT zapewnił, że od następnego roku hołd będzie także oddawany zmarłemu pilotowi w Dniu Święta Wojska Polskiego i Święta Lotnictwa Polskiego.Przeprowadzona w tym roku gruntowna renowacja pomnika z inicjatywy regionalisty i publicysty lotniczego Krzysztofa Borowiaka przy wsparciu Stowarzyszenia Absolwentów

I LO w Gnieźnie przyczyniła się do przywrócenia pierwotnego stanu grobu.Ppor. Hubert Sauer był gnieźnianinem, urodził się w 1943r., zginął 21 sierpnia 1964r.

W 1961r. zdał maturę w I LO, Lotnicze Przysposobienie Wojskowe odbył na lotnisku Aeroklubu Poznańskiego, następnie w listopadzie 1961r. podjął naukę w Oficerskiej Szkole Lotniczej w Dęblinie. 21 stycznia 1962r. złożył przysięgę, 22 marca 1964 otrzymał promocję na pierwszy stopień oficerski m.in. z Mirosławem Hermaszewskim, obecnym generałem kosmonautą.

Do dnia katastrofy, 21 sierpnia 1964r. latał w 5 Pułku Lotnictwa Myśliwsko – Szturmowego w Bydgoszczy na samolocie Lim - 5M.

Feralnego dnia pilot wystartował w celu wykonania strzelania do rękawa na wysokości 2100 m. Samolot odnaleziono w miejscowości Wielki Sosnowiec w powiecie Szubin.

Jak ustalono, samolot Lim - 5M zderzył się z ziemią o godzinie 10.03 będąc w prawym korkociągu.

Ppor. Hubert Sauer miał zaledwie 21 lat, szykowany był do pilotowania samolotów Su – 7.


Ppor pil. Hubert Sauer

Jest jedynym pilotem spoczywającym na gnieźnieńskich cmentarzach. Jego grób ocalono przed likwidacją i pozostanie już na zawsze jako symbol tęsknoty człowieka do zdobywania przestworzy.

Cześć jego pamięci!

130 views0 comments

Comments


bottom of page