top of page
  • Writer's pictureLeszek Mańkowski

Odsłonięcie Pomnika Lotników Lwowskich w Łodzi

W 2016 roku Zarząd Klubu Lotniczego NA PROSTEJ w składzie Prezes Andrzej Amerski oraz Andrzej Wrona i Jolanta Misztela złożyli wniosek o postawienie tablicy pamiątkowej na RONDZIE LOTNIKÓW LWOWSKICH upamiętniającej bohaterstwo pilotów III/6. Dywizjonu Lotniczego „Lwowskiego”, którego piloci stacjonowali w Ksawerowie pod Łodzią, i którzy zginęli w walkach powietrznych w dniach 1-5 września 1939 roku w obronie nieba nad Łodzią.Pismo zostało złożone do Prezydent Hanny Zdanowskiej z prośbą o objęcie patronatu nad tą inwestycją. Ponieważ w międzyczasie Klub Lotniczy NA PROSTEJ zakończył swoją działalność wszystkie formalności przejął Łódzki Klub Seniorów Lotnictwa.

W dniu 5 września br. Seniorzy ŁKSL oraz mieszkańcy Łodzi mogli się cieszyć, że w 80 rocznicę wybuchu II Wojny Światowej i rocznicę śmierci pilotów, którzy zginęli w obronie Łodzi nastąpiło odsłonięcie pomnika w postaci obelisku z tablicą ku ich czci na Rondzie Lotników Lwowskich. Należy dodać, że pomysłodawcami zmiany nazwy ronda z Rondo im. G. TITOWA na obecne, która nastąpiła w 1991 roku, byli nasi historycy: śp. Kajetan Zakrzewski i prof. Bolesław Bolanowski. Tego dnia, punktualnie o godzinie 11:00 nastąpił moment uroczystego odsłonięcia pomnika. Odsłonięcia pomnika dokonali Pani Prezydent Łodzi Hanna Zdanowska i Prezes Łódzkiego Klubu Seniorów Lotnictwa Andrzej Amerski.


Prezydent Łodzi Hanna Zdanowska i Prezes ŁKSL odsłaniają Pomnik

Pani Prezydent w swoim przemówieniu zwróciła się do młodzieży łódzkich szkół biorących udział w uroczystości o propagowaniu historii upamiętniającej bohaterskich lotników lwowskich, którzy bronili polskich ziem przed najemcą z dala od swego rodzinnego miasta – Lwowa.


Przemawia Hanna Zdanowska

Prezes Andrzej Amerski podziękował Pani Prezydent Hannie Zdanowskiej za wkład w upamiętnienie pilotów III/6. Dywizjonu Lotniczego. Podziękował również Panu Radnemu Mateuszowi Walaskowi za zaangażowanie w postawienie pomnika oraz Prezes Portu Lotniczego im. Władysława Reymonta pani Annie Midera za pomoc w zorganizowaniu lądowania samolotu Su-22, którego przelot uświetnił uroczystość. Następnie wspomniał też o historycznych wątkach lotnictwa łódzkiego: pierwszym przelocie samolotu Bleriot XI nad Łodzią, o Stanisławie Skarżyńskim, Franciszku Żwirce, przypomniał, że Łódź ma bogatą historię lotniczą, którą to należy utrwalać. Na uroczystości byli obecni przedstawiciele władz Miasta, przedstawiciel 32. Bazy Lotnictwa Taktycznego, przedstawiciele wojska, policji oraz mieszkańcy Łodzi i młodzież z przedszkola i łódzkich szkół. Uroczystość uświetnił przelot samolotu Su-22 z 21 BLT z Świdwina, który następnie wylądował na łódzkim lotnisku, na którym Łodzianie wraz z seniorami mogli go obejrzeć z bliska.


Su-22

Druga część obchodów odbyła się w Sali Tradycji Łódzkiego Klubu Seniorów Lotnictwa z okazji 10 rocznicy jej otwarcia. Uroczystego otwarcie Sali Tradycji ŁKSL dokonał śp. gen. broni pilot Andrzej Błasik w dniu 8 kwietnia 2019 roku na ul. Źródłowej. Zebrani goście mogli następnie zwiedzić Salę Tradycji, w jej nowej aranżacji, po której Gości oprowadzał i opowiedział o zgromadzonych eksponatach nasz kustosz kol. Grzegorz Młoczek. Oprócz przedstawicieli władz Miasta, Portu Lotniczego im. W. Reymonta sympatyków lotnictwa i członków ŁKSL naszą Salę podziwiał pilot samolotu Su-22 z 21. BLT ze Świdwina, który został specjalnie zaproszony na tą część uroczystości.

Zakończeniem tego pełnego wrażeń dnia był odlot samolotu Su-22 na macierzyste lotnisko. Po odlocie obecni jeszcze długo rozmawiali o zakończonych uroczystościach, które dzień 5 września 2019 roku zapisały na długo w pamięci wszystkich, którzy wzięli w niej udział. Była to piękna lotnicza uroczystość.

https://www.radiolodz.pl/posts/55570-reporter050919-pomnik-lotnikow-lwowskich


Tekst i foto - Andrzej Amerski ŁKSL

26 views0 comments

Comentarii


bottom of page