18 października 2018 roku przy ul. Racławickiej 94 w Warszawie odsłonięto pomnik – tablicę upamiętniającą płk. pil. Bolesława Orlińskiego. Tablica powstała z inicjatywy Stanisława Błasiaka oraz Mariusza Nawrockiego, który również ufundował upamiętnienie.
Uroczystości rozpoczął Lesław Karst, prezes Warszawskiego Klubu Lotnictwa, który wraz z Urzędem Dzielnicy Mokotów współorganizowali dzisiejsze uroczystości. Życiorys płk. pil. Bolesława Orlińskiego w okolicznościowych przemówieniach przybliżyli zgromadzonym Burmistrz Dzielnicy Mokotów Bogdan Olesiński, brytyjski attaché wojskowy płk Dominic Morgan, dr Andrzej Glass i Stanisław Błasiak. Uroczystości zgromadziły liczne środowiska lotnicze oraz zwykłych przechodniów. Poświęcenia upamiętnienia dokonał ks. Marian Orczykowski, nieformalny kapelan polskich lotników, nazywany przez nich Ojcem Dominikiem.
Bolesław Orliński urodził się w 1899 roku, brał udział w obu wojnach światowych i w wojnie polsko-bolszewickiej. Wraz z mechanikiem Leonardem Kubiakiem wykonali w 1926 roku wieloetapowy lot Warszawa – Tokio – Warszawa, lecąc samolotem typu Breguet XIX w otwartych kabinach, bez spadochronów, bez kamizelek ratunkowych, bez radia i autopilota. Został oznaczony za ten przelot japońskim cesarskim Orderem Wschodzącego Słońca oraz Medalem Cesarskiego Towarzystwa Lotniczego VI Klasy. Po powrocie do Polski otrzymał awans do stopnia kapitana. Jako pilot doświadczalny oblatał 92 prototypy samolotów budowanych w PZL Okęcie. Prezentował je na mityngach, wystawach i zawodach na całym świecie. W latach drugiej wojny światowej był pilotem w 305. dywizjonie bombowym Ziemi Wielkopolskiej, którym dowodził od 1 sierpnia 1944 do 1 lutego 1945 roku. Po zakończeniu wojny zamieszkał w Kanadzie.
Za zasługi dla lotnictwa był wielokrotnie odznaczany, w tym najwyższym odznaczeniem wojskowym Orderem „Virtuti Militari”. Zmarł 28 kwietnia 1992 roku.
Comments