top of page
  • Writer's pictureLeszek Mańkowski

Odszedł Tadeusz Płatek, kpt pilot - instruktor PLL LOT, członek KKSL

Zarząd Krośnieńskiego Klubu Seniorów Lotnictwa im. gen. pil. Ludomiła A. Rayskiego z głębokim żalem zawiadamia Brać Lotniczą, że w dniu 15 grudnia 2022 roku odszedł w szeregi Niebieskiej Eskadry długoletni członek naszego klubu Kol. Tadeusz Płatek emerytowany kpt. pilot-instruktor Polskich Linii Lotniczych „LOT”.

Karierę lotniczą zaczynał w latach młodzieńczych od modelarstwa lotniczego. W latach sześćdziesiątych ub. XX w. wstąpił do Aeroklubu Podkarpackiego w Krośnie, gdzie przeszedł gruntowne przeszkolenie szybowcowe i samolotowe oraz uzyskał licencję zawodową i tytuł pilota – instruktora I Klasy. W 1966 r. rozpoczął pracę w Aeroklubie Podkarpackim na stanowisku pilota-instruktora szybowcowego i samolotowego, szkoląc m.in. w ramach Lotniczego Przysposobienia Wojskowego II st. na samolotach TS-8 „Bies” przyszłych podchorążych Szkoły Orląt w Dęblinie. W 1977 r. przeszedł do pracy w Polskich Liniach Lotniczych „LOT”, gdzie początkowo wykonywał loty na samolocie Antonow AN – 24, a po przeszkoleniu w Ulianowsku (d. ZSRR) na samolocie Tupolew TU – 154M. Pilotując rejsowe samoloty PLL LOT wykonał loty do kilkudziesięciu portów lotniczych Europy i świata w różnych warunkach atmosferycznych, pełniąc jednocześnie funkcję pilota – instruktora. Ogółem wylatał ponad 9000 godzin przelatując prawie 4 miliony kilometrów.

W 1995 r. przeszedł na zasłużoną emeryturę. Za nienaganne i wzorowe wykonywanie obowiązków wielokrotnie wyróżniany i odznaczany m. in.: Brązowym i Srebrnym Medalem „Za Zasługi dla Obronności Kraju” oraz medalem „Zasłużony dla PLL LOT”. Członek Krośnieńskiego Klubu Seniorów Lotnictwa im. gen. pil. Ludomiła A. Rayskiego, w latach 1999 2014 członek Zarządu KKSL. Żył lotnictwem, aktywnie działając w Komitecie Obrony Lotniska w Krośnie. Uchwałą nr 413/XIX/2016 Zarządu Aeroklubu Polskiego uhonorowany Złotym Medalem Aeroklubu Polskiego za wybitne zasługi dla polskiego lotnictwa.

Spoczywaj w spokoju! Lotnicy nie umierają – na niebie byli i do nieba wrócili!

Źródło: Zygmunt Bąk – sekretarz KKSL im. gen. pil. Ludomiła A. Rayskiego

35 views0 comments

Comments


bottom of page