top of page
  • Writer's pictureLeszek Mańkowski

Sierżant Władysław KORDYŚ. Relacja z prelekcji Lesława Wilka

We wrześniu br. przypada 80 rocznica wybuchu II wojny światowej, konfliktu zbrojnego, który boleśnie doświadczył Polskę i jej mieszkańców. Jest to okazja do zadumy nad wojennymi losami polskiego narodu i meandrami zbiorowej pamięci o Tych, co poświęcili swoje życie w imię hasła Za Naszą i Waszą Wolność. W gronie Tych, znalazł się, pochodzący z Łęk Dukielskich sierżant strzelec radiotelegrafista Władysław Kordyś, kawaler Krzyża Walecznych (3-krotnie) i Medalu Lotniczego (2-krotnie).


Sierżant Władysław Kordyś

Jego pamięci została poświęcona prelekcja, która miała miejsce w dniu 3 października br. w Krośnieńskim Klubie Seniorów Lotnictwa im. gen. pil. Ludomiła A. Rayskiego. Data nie przypadkowa, jako że 8 października przypadała 76 rocznica bohaterskiej śmierci sierż. rtg. Władysława Kordysia, który wraz z całą załogą samolotu Wellington Mk. X kod BH-O (HF490) /start do misji czwartek 07.10.1943 godz. 23:13/ 300 Dywizjonu Bombowego Ziemi Mazowieckiej PSP w Wlk. Brytanii nie powrócił z zadania wyznaczonego w nocy z 7 na 8 października 1943 r. Najprawdopodobniej zostali zestrzeleni do morza, a ciał bohaterskich lotników nigdy nie odnaleziono.

Dzięki uprzejmości Pana Lesława Wilka z Prywatnego Muzeum Podkarpackich Pól Bitewnych w Krośnie, który przyjął zaproszenie sekretarza klubu na autorską prelekcję, obecni słuchacze na spotkaniu w dniu 3 października br. w siedzibie KKSL mogli poznać historię wojennych losów lotnika, pochodzącego z nieodległych Łęk Dukielskich. Przygotowana przez Pana Lesława Wilka multimedialna prezentacja fotografii w połączeniu z ciekawym opisem słownym wyłoniła pełny obraz patriotyzmu naszego bohatera. Zainteresowanych sylwetką sierż. rtg. Władysława Kordysia zapraszamy na stronę http://www.polishairforce.pl/kordys.html, gdzie Janusz Kubit i Lesław Wilk opisują wojenne losy lotnika.

W załączeniu fotografie z Władysławem Kordysiem z archiwum Lesława Wilka.

Relację zdał: Zygmunt Bąk, sekretarz KKSL im. gen. pil. Ludomiła A. Rayskiego.

37 views0 comments

Comments


bottom of page