top of page
  • Writer's pictureLeszek Mańkowski

Rocznica śmierci gen. pil. Andrzeja BŁASIKA

Łódź, 10 kwietnia 2020 roku w Porcie Lotniczym im. Wł. Reymonta w Łodzi, przy płycie upamiętniającej św. pamięci generała broni pilota Andrzeja Błasika, w jedenastą rocznicę pobytu na naszym lotnisku i uczestnictwo w otwarciu SALI TRADYCJI Łódzkiego Klubu Seniorów Lotnictwa oraz 10 rocznicę jego śmierci skromniej niż w latach poprzednich zostały zapalone znicze upamiętniające obie te rocznice.

Andrzej Błasik pierwsze kroki lotnicze stawiał na lotnisku Lublinek w Łodzi. Następnie uczył się w Liceum Lotniczym w Dęblinie. W 1983 roku, w Aeroklubie Łódzkim odbył szkolenie Lotniczego Przysposobienia Wojskowego na samolotach Zlin 42, szkolili go łódzcy instruktorzy Panowie Ryszard Michalski i Krzysztof Mucek, egzaminy zdawał u instruktora Karola Gawory . Po ukończeniu WOSL w Dęblinie rozpoczął służbę w jednostkach lotniczych latając na samolotach myśliwskich. Awansując dotarł do stanowiska Dowódcy Sił Powietrznych RP.

W dniu 8 kwietnia 2009 roku, gen. Andrzej Błasik, wraz z żoną Ewą, przyleciał samolotem Jak-40 (048) jako pilot i zwiedził ówczesny Port Lotniczy. Celem głównym przylotu była uroczystość otwarcia Sali Tradycji Lotniczych Łódzkiego Klubu Seniorów Lotnictwa. Dokonał tego wraz z Prezesem ŁKSL, płk. pil. Alojzym Górnym. Sentyment do naszego lotniska przejawiał się utrzymywaniem kontaktów ze swoimi instruktorami oraz spotterami, Andrzejem Amerskim i Andrzejem Wroną. Zawsze podczas spotkań z okazji imprez lotniczych pytał o aktualne wiadomości z naszej działalności w ŁKSL.Andrzej Amerski, ŁKSL

34 views0 comments

Commentaires


bottom of page