top of page
  • Writer's pictureLeszek Mańkowski

Sala Tradycji Lotniczych Południowego Podlasia.

W 2020 roku Oddział Bialskopodlaski Stowarzyszenia Seniorów Lotnictwa Wojskowego RP otrzymał od władz miasta Biała Podlaska lokal na swoją nową siedzibę. Pomieszczenia okazały się funkcjonalne i przestronne, a sam lokal położony jest w dogodnym miejscu.Postanowiliśmy zrewanżować się za ten gest remontem pomieszczeń i utworzeniem w nich Sali Tradycji Lotniczych Południowego Podlasia. A są to tradycje imponujące, i w skali kraju najdłuższe, zważywszy, że zapoczątkował je Czesław Tański, dokonując pierwszych prób na aerodynie w powietrzu, w Janowie Podlaskim. Kolejnym, wydaje się najważniejszym lotniczym etapem, była funkcjonująca tu w okresie przedwojennym Podlaska Wytwórnia Samolotów. Działający u jej boku Klub Lotniczy był współorganizatorem Lubelsko-Podlaskich Zimowych Zawodów Lotniczych. Po wojnie w Białej Podlaskiej stacjonowały jednostki realizujące szkolenie lotnicze podchorążych Szkoły Orląt w Dęblinie. Najdłużej rolę tę pełnił 61 lotniczy pułk szkolno-bojowy.

W Sali Tradycji powstaje ekspozycja muzealna, sala multimedialna z miejscami dla 30 osób oraz pomieszczenia socjalno-użytkowe. Przedsięwzięcie realizujemy pod merytorycznym nadzorem Muzeum Południowego Podlasia.

Zdecydowaliśmy się zrezygnować z tradycyjnego szyldu przy drzwiach wejściowych, na

formę bardziej spektakularną, jaką jest rozległy mural, przedstawiający statki powietrzne w dynamicznej postaci.Od 7 czerwca 2021 r. nasz lokal wygląda z zewnątrz jak na załączonych zdjęciach.Wojciech Stachowicz

Sekretarz Oddziału SSLWRP

145 views0 comments

Comentarios


bottom of page