top of page
  • Writer's pictureLeszek Mańkowski

Seniorzy KSL Aeroklubu Poznańskiego oddali hołd Powstańcom Wielkopolskim w Ławicy

„Musieliśmy zwyciężyć, albowiem przed przemocą wroga szły nasze święte prawa do ziemi polskiej i wspólnie z mieczem szedł duch narodu” – pisał w swoich wspomnieniach jeden ze współorganizatorów grupy uderzeniowej na lotnisko Ławica, późniejszy pierwszy jego komendant ppor. pilot Wiktor Pniewski urodzony w Kłecku k/ Gniezna w roku 1891.

W samo południe 6 stycznia przed pomnikiem Powstańców Wielkopolskich zdobywców lotniska Ławica odbyła się okolicznościowa uroczystość poświęcona 104. rocznicy zbrojnego czynu oddziałów powstańczych, a w konsekwencji przechwycenie tego ważnego obiektu strategicznego, który w znacznym stopniu przyczynił się do przechylenia szali losów i następujących po nim wydarzeń narodowo – wyzwoleńczych zwycięskiego Powstania Wielkopolskiego. Wśród licznych pocztów sztandarowych, władz samorządowych, organizacji, stowarzyszeń wojskowych, cywilnych, młodzieży wielkopolskich szkół i mieszkańców Poznania składających wiązanki kwiatów z biało – czerwoną szarfą, tradycyjnie jak co roku pamięć czynu powstańczego uczcili Seniorzy KSL oraz młodzież lotnicza Aeroklubu Poznańskiego im. Wandy Modlibowskiej wystawiając poczty sztandarowe. Obchodom rocznicowym przewodniczyła Prezes KSL pil. instr. Barbara Grześkowiak – Bocian.

Przypomnijmy,- w nocy z 5 na 6 stycznia 1919 roku główne siły zgrupowania powstańców podeszły pod zabudowania bazy lotniczej w Ławicy. Artyleria zajęła stanowiska ogniowe w rejonie stacji kolejowej Poznań Wola. Pluton kawalerii i oddziały ochotników ubezpieczały atakujących i pozorowały atak od strony miasta. Po godzinie czwartej niemieckiej załodze zaproponowano natychmiastową kapitulację. Niemcy propozycję odrzucili. Kilka minut przed godziną 4.30 rozpoczęło się natarcie. W trakcie walk zginął jeden powstaniec a trzech zostało rannych. Po szybkim szturmie koszary, hangary z samolotami i całe lotnisko zostały zajęte. Niemiecką załogę wzięto do niewoli. W powstańcze ręce dostało się nie tylko lotnisko ale również zgromadzony sprzęt lotniczy, którego wartość szacowana jest na kilka milionów marek. Widomym tego znakiem dla poznaniaków był przelot już polskich samolotów z biało – czerwoną szachownicą na skrzydłach nad stolicą Wielkopolski w dniu 7 stycznia 1919 roku.

Na zakończenie uroczystości została przedstawiona inscenizacja szturmu oddziałów powstańczych na lotnisku Ławica.


Krzysztof Borowiak

KSL Aeroklubu Poznańskiego27 views0 comments

Comentarios


bottom of page