top of page
  • Writer's pictureLeszek Mańkowski

Sky Therapy – Leszek Mańkowski o motoparalotniarstwie kiedyś i dziś

Od ośmiu miesięcy piloci Basia Badura i Paweł "Lojak" Kozarzewski są autorami pierwszych w Polsce podcastów motoparalotniowych – Sky Therapy.

Od lewej Paweł "Lojak" Kozarzewski, Leszek Mańkowski i Basia Badura

Motoparalotniarstwo to sport głośny, szybki, uczący pokory, przenoszący nas w inną przestrzeń. Basia i Paweł o nim opowiadają łącząc dwa punkty widzenia, pilotki rekreacyjnej oraz pilota sportowego.


Bohaterami dwóch pierwszych sesji byli sami piloci. Paweł opowiedział o swojej drodze do mistrzostwa sportowego. Zdradził, czy w środowisku motoparalotniowym można się spotkać z oszukiwaniem. Odpowiedział na pytanie czy można latać motoparalotnią za kołem podbiegunowym, gdzie temperatura spada do –26 stopni Celsjusza.


W drugiej sesji Basia Badura opowiedziała o swojej drodze do uzyskania uprawnień motoparalotniowych, a także o tym jak wiele może zmienić 1 litr paliwa. Podała też sporą dawkę motywacji i zrozumienia dla wielu obaw, które mogą towarzyszyć w tym sporcie.


Podczas trzeciej sesji piloci gościli w firmie Dudek Paragliders – jednej z najlepszych fabryk paralotni na świecie. Opowiedzieli o tajnikach produkcji paralotni, pokazali najdalsze zakamarki miejsca, w którym szyty jest sprzęt na miarę nieba. W czasie kolejnej sesji odwiedzili Paramotor Girls Poland – czyli nasze polskie pilotki motoparalotniowe. Pokazali 5 niesamowitych historii: Agnieszki, Kasi, Sylwii, Dominiki i Oli, jak zaczęła się właśnie ich przygoda z lataniem, jakie mają plany, marzenia związane z tą pasją.


W trakcie piątej sesji Sky Therapy zabrali słuchaczy w podróż nad malowniczą Narew, do Łomży, gdzie organizowane były XXI Mikrolotowe Mistrzostwa Podlaskiego „Kontakty” 2020. Rozmawiali z trenerem Adamem Paską oraz zawodnikami Kadry Narodowej, a także z organizatorami tych kultowych już zawodów, które są swoistym zamknięciem sezonu rywalizacji motoparalotniowej.


Podczas szóstej sesji Paweł i Basia złożyli wizytę w fabryce napędów Techno Fly. Można było poznać od podszewki proces produkcji napędów motoparalotniowych w fabryce, której flagowymi silnikami są Octagon 190 i Tornado 280. Tak zakończył się pierwszy sezon projektu.


Drugą serię motoparalotniowego podcastu Sky Therapy otwarto dzieląc się zwycięstwem współprowadzącego Pawła Lojaka Kozarzewskiego w zawodach slalomowych w Jutrosinie. Właśnie wokół tematu latania slalomów skupiła się całość odcinka, który jest wywiadem przeprowadzonym z nowym mistrzem zaraz po zawodach w Jutrosinie i jednocześnie zaraz przed zawodami slalomowymi w Przykonie.


W drugim odcinku nowego sezonu zaprosili do rozmowy formację Flying Dragons Team – motoparalotniową grupę pokazową, która łączy latanie z pirotechniką i świetnie dobraną muzyką, a jej show jest doceniane nie tylko w Polsce, ale i na świecie. Odpowiedzieli m.in. na pytania: jakie umiejętności powinien mieć pilot pokazowy oraz kto dba o bezpieczeństwo lotów z pirotechniką Flying Dragons Team.


Powrót do korzeni i spora dawka historii paralotniarstwa opowiedziana z niebywałą pasją. Takich emocji dostarczy słuchaczom najnowszyodcinek podcastu Sky Therapy, którego gościem był Leszek Mańkowski. Oficer wojska w stopniu Kapitana, instruktor paralotniowy, lotniowy i spadochronowy i modelarski. W latach 2001-2007 trener Kadry Narodowej PPG. Wielokrotnie na podium w zawodach spadochronowych, motoparalotniowych, balonowych, samolotowych i modelarskich. Jak wyglądały początki latania na paralotniach w Polsce? Co Leszek sądzi o aktualnym poziomie organizacji zawodów motoparalotniowych na naszym rodzimym podwórku? Jak wspomina karierę trenera Kadry Narodowej? To tylko niektóre z pytań jakie usłyszał Gość Basi i Pawła.


Posłuchajcie i zobaczcie w formie video najnowszy odcinek podcastu Sky Therapy.

Źródło: dlapilota.pl

4 views0 comments

コメント


bottom of page