top of page
  • Writer's pictureLeszek Mańkowski

Spotkanie miłośników Górskiej Szkoły Szybowcowej Żar 2018

W dniach 6-9 września, w Górskiej Szkole  Szybowcowej Żar odbyło się doroczne spotkanie miłośników Żaru. W tym roku zjechało sporo starych bywalców oraz nowych twarzy. Przybyli ci, którzy szkolili się i latali od 1945 roku, oraz  ci, którzy spotkania z tą piękną górą rozpoczęli w latach siedemdziesiątych. Wszyscy równo zafascynowani jej pięknem.W czasie czterech dni odbyły się spotkania z ciekawymi ludźmi: konstruktorami, instruktorami oraz rekonstruktorami historycznych szybowców. Odwiedzono też groby ludzi ważnych dla historii Góry.

W sobotę odbyła się uroczysta kolacja przed którą siostrzeniec dr inż. pilota Justyna Sandauera odsłonił Jego Medalion. Jeszcze na wiosnę mieliśmy nadzieję, że kol. Justyn osobiście go odsłoni, lecz niespodziewana śmierć pokrzyżowała nasze plany i zabrała sławnego naukowca do „Niebieskiej eskadry”.

Po odsłonięciu medalionu zeszliśmy do stołówki, gdzie nastąpiło uhonorowanie osób zasłużonych dla społeczności żarowskiej. Kilkanaście osób zostało wyróżnionych okolicznościowymi pucharami. Głównymi jednak wyróżnieniami, na które z niecierpliwością oczekiwano, były „Wyróżnienia Honorowe im. Dedala”. W tym roku zostały przyznane dwa. Otrzymali je znakomici instruktorzy lotniczy: Wiesław Dziedzio z Aeroklubu Jelenigórskiego i Tadeusz Gowkielewicz z Aeroklubu Olsztyńskiego. Wyróżnienia wręczali: Leszek Mańkowski, Robert Rowiński i Stanisław Błasiak. Ten ostatni otrzymał z rąk wiceprezesa krakowskiego oddziału Stowarzyszenia Seniorów Lotnictwa Wojskowego – ppłk pil. Stefana Glądysa statuetkę Nike w podziękowaniu za ogrom pracy poświęcony przygotowaniu kolejnych , żarowskich spotkań.

Miło mi donieść, że Stanisław Błasiak w uznaniu Jego niezwykłych zasług dla dokumentowania historii polskich skrzydeł został odznaczony „Medalem Rady seniorów Lotnictwa”. Medal wręczył prezes Rady, instr. pil. Leszek Mańkowski. Trzeba było widzieć minę Staszka, który nic nie wiedział o odznaczeniu 🙂 Zasługuje jednak na nie, jak mało kto!

Oczywiście wszyscy wyróżnieni otrzymali gromkie brawa. Cała uroczystość była dokumentowana przez naszego niezawodnego fotoreportera i dokumentalistę – Andrzeja Szymczaka z warszawskiego KSL. Andrzej przygotował również wspaniałą wystawę fotografii dokumentujących najważniejsze wydarzenia ostatniego roku. Można było ją zobaczyć w hallu koło sali wykładowej. Przygotował również kilka indywidualnych albumów dla zasłużonych „żarowców”. Andrzej – należą Ci się ogromne podziękowania za ogrom pracy włożonej w przygotowanie i opracowanie pięknych historii utrwalonych w obrazie…

A później były pogaduchy, fotki z przyjaciółmi i takie tam rozmowy. Spotkanie zakończyło się w niedzielę, mszą celebrowaną przez ojca Dominika. Dziękujemy dyrektorowi GSS Żar, p. Wojciechowi Kosowi oraz wszystkim uczestnikom spotkania i ufamy, że w przyszłym roku spotkamy się w komplecie, by znów cieszyć się naszym ukochanym Żarem. Do zobaczenia!


10 views0 comments

Comments


bottom of page