top of page
  • Writer's pictureLeszek Mańkowski

Uroczystość 80. Rocznicy Pierwszego Zrzutu Cichociemnych


Gospodarzem uroczystości był Wójt Gminy Dębowiec, na terenie której lądowało trzech pierwszych cichociemnych w nocy z 15 na 16 lutego 1941 roku.

W operacji lotniczej pod kryptonimem „Adolphus” wzięło udział m.in. trzech Polaków: major Stanisław Krzymowski ps. „Kostka”, Józef Zabielski rotmistrz kawalerii ps. „Żbik” oraz Czesław Raczkowski kurier polityczny ps. „Orkan”. Wystartowali z lotniska Stradishall we wschodniej Anglii. Mieli wyskoczyć w okolicach Włoszczowej, ale ostatecznie zrzutu dokonano w Dębowcu – na terenie włączonym do Rzeszy.

Przy pamiątkowym obelisku spotkali się przedstawiciele władz Gminy i Powiatu Skoczowskiego, żołnierze Wojska Polskiego, spadochroniarze, historycy i rekonstruktorzy. Przybyli również okoliczni mieszkańcy. Poczty sztandarowe wystawiły: miejscowa Szkoła Podstawowa im. Cichociemnych Spadochroniarzy Armii Krajowej oraz Stowarzyszenie GRH "Południe" Polscy Spadochroniarze Wojskowi, ze sztandarem Stowarzyszenia żołnierzy 1 SBS. W składzie pocztu wystąpili prezesi trzech stowarzyszeń: GRH - Andrzej Woźniczka, KKSL - Leszek Mańkowski i SSLW RP - Stefan Glądys. Ze względu na pandemię Covid uroczystość ograniczona została do złożenia wieńców i kwiatów oraz zaplenia zniczy. W imieniu władz głos zabrał Wójt Gminy pan Tomasz Branny. Głos zabrał również historyk - Sławomir Snopek, który przedstawił okoliczności zrzutu.

Na uroczystości obecny był Piotr Wybraniec, który podpisywał trzecie wydanie swojej ksiązki p.t. "Z powietrza, lądu i morza". Gospodarze przygotowali dla gości upominki oraz na poczęstunek pyszną grochówkę i słodycze pod kawę i herbatę, które pozwoliły nieco rozgrzać się uczestnikom jubileuszowego spotkania

Niestety, nie udało nam się spełnić obietnicy postawienia balonu wolnego. Tym razem pogoda nie dała nam szans. Ufamy, że w przyszłym roku to się uda. Na koniec, dziękujemy pani Karinie za wspaniałe przyjęcie :)

Do zobaczenia w przyszłym roku.

Zapraszam również do obejrzenia relacji fotograficznej zamieszczonej po portalu ox.pl


Foto Halinka Glądys.12 views0 comments

Commenti


bottom of page