top of page
  • Writer's pictureLeszek Mańkowski

Zmarł Józef Stopkowicz, długoletni szef techniczny Aeroklubu Podkarpackiego –SL w Krośnie

Krośnieński Klub Seniorów Lotnictwa im. gen. pil. Ludomiła A. Rayskiego z żalem zawiadamia, że 10 kwietnia 2024 roku w wieku 86 lat zmarł członek KKSL, były szef techniczny Aeroklubu Podkarpackiego – SL w Krośnie, Józef Stopkowicz.. Wieloletni członek Aeroklubu Podkarpackiego w Krośnie i Krośnieńskiego Klubu Seniorów Lotnictwa (od 05.12.2013 roku).Urodził się 29.01.1938 w m. Czeluśnica w gminie Tarnowiec w powiecie jasielskim. W 1959 powołany do odbycia zasadniczej służby wojskowej z przydziałem do Technicznej Szkoły Wojsk Lotniczych w Zamościu na kurs mechaników młodszych specjalistów samolotów myśliwskich z napędem odrzutowym. Po ukończeniu szkolenia został skierowany do Nowego Miasta nad Pilicą, gdzie obsługiwał samoloty MiG-15, będące na wyposażeniu 61 Lotniczego Pułku Szkolno-Bojowego, zajmującego się szkoleniem podchorążych o specjalności pilotów myśliwskich.

Po zwolnieniu z zasadniczej służby wojskowej, z dniem 15 kwietnia 1961 podjął pracę mechanika lotniczego w Centrum Wyszkolenia Lotniczego APRL w Krośnie. Pracę tę, kontynuował w Aeroklubie Podkarpackim – Szkole Lotniczej, funkcjonującej pod tą nazwą od 1997. W latach 1971 – 1972 został oddelegowany do obsługi technicznej polskich samolotów, świadczących profesjonalne usługi agrolotnicze w Egipcie i Sudanie m.in. opryski pól bawełny i pszenicy oraz kukurydzy

W 1975 uzyskał uprawnienia mechanika pokładowego – nalot 1570 godzin. W 1976 został powołany na stanowisko Szefa Technicznego Aeroklubu Podkarpackiego –SL, którą to funkcję pełnił do czasu przejścia na emeryturę w 2004 roku. Będąc na emeryturze sprawował obowiązki dyrektora Aeroklubu Podkarpackiego–SL i był zatrudniony w charakterze kierownika kontroli technicznej w Dziale Technicznym do roku 2005.W trakcie 45 lat pracy zawodowej został uhonorowany, m.in. Brązowym Medalem „Za Zasługi dla Obronności Kraju” (1976), Srebrnym Krzyżem Zasługi (1979),  Srebrnym Medalem „Za Zasługi dla Obronności Kraju” (1982), tytułem i odznaką Zasłużonego Działacza Lotnictwa Sportowego (1985), Medalem Pamiątkowym za współpracę z Wyższą Oficerską Szkołą Lotniczą w Dęblinie (1986),  Złotym Krzyżem Zasługi  (1987),  Honorową Odznaką II st. za Zasługi dla Województwa Krośnieńskiego (1989), Dyplomem Jubileuszowym Za działalność na rzecz lotnictwa sportowego APRP (1989), Srebrną Odznaką za Zasługi dla Aeroklubu Podkarpackiego (1995).

Pożegnalna ceremonia żałobna rozpocznie się 15 kwietnia 2024 o godz. 11:00 w kościele p.w. św. Piotra i św. Jana z Dukli w Krośnie, po czym nastąpi złożenie ciała Zmarłego w miejscu wiecznego spoczynku.

Spoczywaj w spokoju! Niech Matka Boska Loretańska ma Cię w Swojej opiece. Pozostaniesz na zawsze w pamięci, jako serdeczny nasz Kolega i Przyjaciel.

Zarząd Krośnieńskiego Klubu Seniorów Lotnictwa wraz ze wszystkimi jego członkami składa Rodzinie serdeczne z serca płynące kondolencje.

 

Zygmunt Bąk – sekretarz KKSL im. gen. pil. Ludomiła A. Rayskiego


 Zdjęcia: źródło KKSL

31 views0 comments

Comments


bottom of page