top of page
  • Writer's pictureLeszek Mańkowski

Święto Lotnictwa warszawskich seniorów

Tradycyjnie w dniu Święta Lotnictwa warszawscy seniorzy spotykali się przy pomnikach lotniczych.O godz. 8:00 na cmentarzu wojskowym na Powązkach przy pomniku „Chwała Lotnikom Polskim” odbyła się uroczystość poświęcona wszystkim polskim lotnikom: wojskowym i cywilnym oraz różnym jego dziedzinom. Udział w niej wzięli przedstawiciele dowództwa Sił Powietrznych, PLL LOT, Rady Seniorów Lotnictwa Aeroklubu RP, Stowarzyszeń seniorów lotnictwa wojskowego i Warszawskiego Klubu Seniorów Lotnictwa. Obecne były poczty sztandarowe stowarzyszeń w tym WKSL. Delegacje złożyły kwiaty pod pomnikiem i wysłuchano Marsza Lotników.

O 12:00 przy pomniku na ul Wawelskiej poświęconym lotnikom poległym na frontach II wojny światowej. Tu odbywają się coroczne główne uroczystości Święta lotnictwa. Jednak tym roku uroczystość ta była ograniczona - bez nagłośnienia, przemówień i ceremoniału wojskowego. Przybyli jednak przedstawiciel Min Obrony, D-ca Gen Rodzajów Sił Zbrojnych gen Mika, jego z-ca gen dyw.J. Śliwka, Inspektor Lotnictwa gen dyw. J. Pszczoła oraz delegacje stowarzyszeń seniorów lotnictwa. Orkiestra wojskowa wykonała Hymn Państwowy , nad pomnikiem przeleciały 4 Iskry a delegacje złożyły wieńce kwiatów pod pomnikiem. Stowarzyszenia seniorów złożyły tradycyjnie jeden wspólny wieniec.

O 13:00 przy Głazie upamiętniającym powstanie 110 lat temu lotniska Mokotowskiego spotkali się głównie członkowie stowarzyszeń seniorów ze swoimi prezesami i sztandarami jak też niezrzeszeni miłośnicy lotnictwa. Prezes WKSL Lesław Karst powitał obecnych, przypomniał, że ten pomnik upamiętnia powstanie i istnienie lotniska, na którym powstały i rozpoczęły działalność wszystkie polskie instytucje i przedsiębiorstwa lotnicze zarówno wojskowe jak i cywilne. Było miejscem wielu zwycięstw polskich lotników samolotowych i balonowych. Stąd startował Żwirko do zwycięstwa w Berlinie w Challenge 1932 r, co zaowocowało ustaleniem daty Święta Lotnictwa. Tu zwyciężył Bajan w 1934 r jak też tu zdobyliśmy na własność puchar Gordona Bennetta po 3 krotnym zwycięstwie w tych zawodach. Tu odbywały się też różne ważne uroczystości i parady wojskowe. W tym roku przypada 20 rocznica odsłonięcia tego pomnika i to spotkanie jest więc bardziej uroczyste. Delegacje stowarzyszeń złożyły wiązanki kwiatów i wysłuchano Marsza Lotników. L. Karst podziękował za udział w uroczystości Stowarzyszeniu Sen Lotn Wojsk RP z prezesem gen pil Romanem Harmozą i ich pocztem sztandarowym, Stowarzyszeniu Lotników Polskich z prezesem płk pil Kazimierzem Pogorzelskim z pocztem, Stowarzyszeniu Promocja 77 z prezesem płk pil Janem Urbaniakiem i ich sztandarem jak tez za nagłośnienie uroczystości. Uczestnicy pozowali do wspólnych zdjęć, które prezentujemy.

Opracował Lesław Karst - Warszawski KSL60 views0 comments

コメント


bottom of page