top of page

PREZYDIUM RADY SENIORÓW LOTNICTWA AP

PREZES

LESZEK MAŃKOWSKI

tel. kom. 501 383 275

e-mail: aerokrakparagliding@gmail.com

Prezes KKSL w Krakowie. Absolwent Wyższej Szkoły Pedagogicznej w Krakowie. Magister pedagogiki. Emerytowany oficer (kpt) wojsk powietrzno-desantowych. Instruktor spadochronowy WPD klasy mistrzowskiej.
Przygodę z lotnictwem - która trwa do dzisiaj -  rozpoczął w 1972 roku. Pilot samolotowy, wiatrakowcowy, szybowcowy, motolotniowy i balonowy. Instruktor spadochronowy, lotniowy i paralotniowy. Ekspert PKBWL. Egzaminator LKE ULC. Biegły sądowy w zakresie lotnictwa. Uczestnik mistrzostw świata i Europy w sporcie mikrolotowym (PPG), wieloletni trener mikrolotowej kadry narodowej. Sześciokrotny medalista mistrzostw Polski spadochronowych i motoparalotniowych. Wyróżniony za pracę społeczną m.in. "Złotym Medalem Aeroklubu Polskiego" i "Błękitnymi Skrzydłami" Członek zwyczajny Aeroklubu Krakowskiego. Jako pilot i skoczek spadochronowy bierze udział w rekonstrukcjach historycznych z okresu II wojny światowej.

WICEPREZES

BARBARA GRZEŚKOWIAK-BOCIAN

W latach 1956-58 latała w Aeroklubie Warszawskim, gdzie zdobyła srebrną odznakę szybowcową. W 1958r. wróciła do Aeroklubu Poznańskiego zdobywając II klasę pilota szybowcowego oraz kolejne uprawnienia do I klasy. Kolejne lata to doskonalenie umiejętności, zdobycie Licencji Pilota Szybowcowego oraz kurs instruktorski zakończony otrzymaniem uprawnień III klasy, później II klasy (1960r.). W latach 1961 i 1962 wyszkoliła 4 grupy podstawowego szkolenia szybowcowego w Gębarzewie koło Gniezna oraz 1 grupę w Kobylnicy. Dalsze szkolenia odbywały się już w charakterze instruktora społecznego na lotnisku Aeroklubu Poznańskiego. W roku 1960 przelotem po trójkącie 300km zdobyła warunek do złotej odznaki oraz diament. W 1969r. i 1971r. uczestniczyła w Krajowych Zawodach Szybowcowych Kobiet. Z uwagi na stan zdrowia latanie zakończyła w 1972r. W 1990r. wstąpiła do Poznańskiego Klubu Seniorów Lotnictwa. Od 1996r. wchodziła w skład Zarządu, a od 2004r. objęła funkcję Przewodniczącej Klubu Seniorów Lotnictwa, ponadto od lutego 2005r. weszła w skład Rady Seniorów Lotnictwa w Warszawie na stanowisko Wiceprezesa.

20181005_182735.jpg

SEKRETARZ

Krystyna Mańkowska - Krakowski KSL

Krystyna MAŃKOWSKA. Przygoda z lotnictwem zaczęła się w 1980 roku, kiedy rozpoczęła szkolenie lotniowe pod okiem instruktora lotniowego inż. Michała Ornatkiewicza, w sekcji lotniowej  Aeroklubu Krakowskiego. Jednak jeszcze na poziomie szkolenia podstawowego w następstwie twardego lądowania zadecydowała, że nie będzie dalej kontynuować szkolenia. Nie zraziło jej to jednak do lotnictwa i czynnie włączyła się do pracy społecznej przy organizacji obozów lotniowych, treningów i zawodów. Kiedy w jej życiu, za sprawa męża, Leszka Mańkowskiego pojawiły się paralotnie, w 1996 roku zdecydowała, że jest to coś na czym chciałaby latać. Szkolenie podstawowe odbyła pod okiem męża Leszka. Razem też odbywali treningi w m. in. Alpach Uczestniczyła w pierwszych w Polsce paralotniowych zawodach kobiet w Krośnie w 1997 r.

W 2000 r. ukończyła na Żarze kurs i uzyskała uprawnienia instruktora paralotniowego, a w 2004 r roku przeszkoliła się na paralotnie z napędem PPG. Od 2001 r. została współwłaścicielką (wraz z mężem Leszkiem Mańkowskim i synem Kamilem) Szkoły Latania Rekreacyjnego „Aerokrak” w Podolanach koło Gdowa. Czynna pilotka i aktywna działaczka w tej dyscyplinie sportu. Współorganizatorka  wielu mistrzostw Polski w konkurencjach „paramotors” od 1999 r. oraz innych zawodów krajowych  i zagranicznych dla paralotniarzy napędowych. W 2008 r. pełniła funkcję dyrektora organizacyjnego Motoparalotniowych Mistrzostw Europy, które po raz pierwszy zorganizowano w Polsce, w Łomży. W 2009 r.  została wyróżniona „Statuetką Paraikara” za wkład w rozwój sportu motoparalotniowego przez kapitułę „Festiwalów Wiatru”. Posiada nalot ok. 200 godzin. Od 2012 roku jest aktywnym członkiem Krakowskiego Klubu Seniorów Lotnictwa. W 2014 roku została wybrana do władz KKSL i pełni funkcję członka zarządu. Od 2015 roku ze względu na stan zdrowia przestała latać, ale nadal posiada czynną licencję paralotniową z ważnym uprawnienie INS(G), czyli instruktora naziemnego. Posiada odznakę i  tytuł „Zasłużony Działacz Lotnictwa Sportowego” i srebrną odznakę „Za Zasługi dla Aeroklubu Polskiego”.

cv leszek.jpg

CZŁONEK

Leszek Szczepaniak - Prezes KSL w Świdniku

Przygodę z lotnictwem rozpoczął w roku 1965 w modelarni przy Aeroklubie Robotniczym w Świdniku. Szkolenie szybowcowe i spadochronowe  od  1969 roku, samolotowe od 1971 roku. W roku 1975 rozpoczął pracę jako instruktor szybowcowy w świdnickim  aeroklubie.  Na szybowcach wylatał 860 godzin, na samolotach 1241 godzin  i wykonał 86 skoków spadochronowych.  W 1976r. uzyskał licencję pilota samolotowego zawodowego i licencję pilota śmigłowcowego zawodowego. Od października 1976r.  pracował w WSK PZL Świdnik jako  pilot  śmigłowcowy: loty AGRO, transport i prace dźwigowe. W 1981r. uzyskał uprawnienia instruktora śmigłowcowego.  Rok 1980, 1983, 1990  to loty AGRO w Egipcie.  Od roku 1991 zaczyna się era gaszenia pożarów na półwyspie Iberyjskim ( Portugalia, Hiszpania ) na śmigłowcach Mi-2, W-3 Sokół. W walce z pożarami wylatał 2706 godzin.    W 2006r. uzyskał uprawnienia egzaminatora śmigłowcowego ULC.  Przed emeryturą piastował stanowisko  szefa operacji lotniczych i naziemnych w firmie HELISECO. Dnia 16.09.2013 przekroczył 10000 godzin na śmigłowcach lotem gaśniczym.  W powietrzu spędził łącznie 12125 godzin. Po przejściu na emeryturę   wspiera lotnictwo czynnie   działając w KSL Świdnik.

bottom of page