top of page

PREZYDIUM RADY SENIORÓW LOTNICTWA AP

PREZES

LESZEK MAŃKOWSKI

tel. kom. 501 383 275

e-mail: aerokrakparagliding@gmail.com

Prezes KKSL w Krakowie. Absolwent Wyższej Szkoły Pedagogicznej w Krakowie. Magister pedagogiki. Emerytowany oficer (kpt) wojsk powietrzno-desantowych. Instruktor spadochronowy WPD klasy mistrzowskiej.
Przygodę z lotnictwem - która trwa do dzisiaj -  rozpoczął w 1972 roku. Pilot samolotowy, wiatrakowcowy, szybowcowy, motolotniowy i balonowy. Instruktor spadochronowy, lotniowy i paralotniowy. Ekspert PKBWL. Egzaminator LKE ULC. Biegły sądowy w zakresie lotnictwa. Uczestnik mistrzostw świata i Europy w sporcie mikrolotowym (PPG), wieloletni trener mikrolotowej kadry narodowej. Sześciokrotny medalista mistrzostw Polski spadochronowych i motoparalotniowych. Wyróżniony za pracę społeczną m.in. "Złotym Medalem Aeroklubu Polskiego" i "Błękitnymi Skrzydłami" Członek zwyczajny Aeroklubu Krakowskiego. Jako pilot i skoczek spadochronowy bierze udział w rekonstrukcjach historycznych z okresu II wojny światowej.

WICEPREZES

BARBARA GRZEŚKOWIAK-BOCIAN

W latach 1956-58 latała w Aeroklubie Warszawskim, gdzie zdobyła srebrną odznakę szybowcową. W 1958r. wróciła do Aeroklubu Poznańskiego zdobywając II klasę pilota szybowcowego oraz kolejne uprawnienia do I klasy. Kolejne lata to doskonalenie umiejętności, zdobycie Licencji Pilota Szybowcowego oraz kurs instruktorski zakończony otrzymaniem uprawnień III klasy, później II klasy (1960r.). W latach 1961 i 1962 wyszkoliła 4 grupy podstawowego szkolenia szybowcowego w Gębarzewie koło Gniezna oraz 1 grupę w Kobylnicy. Dalsze szkolenia odbywały się już w charakterze instruktora społecznego na lotnisku Aeroklubu Poznańskiego. W roku 1960 przelotem po trójkącie 300km zdobyła warunek do złotej odznaki oraz diament. W 1969r. i 1971r. uczestniczyła w Krajowych Zawodach Szybowcowych Kobiet. Z uwagi na stan zdrowia latanie zakończyła w 1972r. W 1990r. wstąpiła do Poznańskiego Klubu Seniorów Lotnictwa. Od 1996r. wchodziła w skład Zarządu, a od 2004r. objęła funkcję Przewodniczącej Klubu Seniorów Lotnictwa, ponadto od lutego 2005r. weszła w skład Rady Seniorów Lotnictwa w Warszawie na stanowisko Wiceprezesa.

20181005_182735.jpg

SEKRETARZ

Krystyna Mańkowska - Krakowski KSL

Krystyna MAŃKOWSKA. Przygoda z lotnictwem zaczęła się w 1980 roku, kiedy rozpoczęła szkolenie lotniowe pod okiem instruktora lotniowego inż. Michała Ornatkiewicza, w sekcji lotniowej  Aeroklubu Krakowskiego. Jednak jeszcze na poziomie szkolenia podstawowego w następstwie twardego lądowania zadecydowała, że nie będzie dalej kontynuować szkolenia. Nie zraziło jej to jednak do lotnictwa i czynnie włączyła się do pracy społecznej przy organizacji obozów lotniowych, treningów i zawodów. Kiedy w jej życiu, za sprawa męża, Leszka Mańkowskiego pojawiły się paralotnie, w 1996 roku zdecydowała, że jest to coś na czym chciałaby latać. Szkolenie podstawowe odbyła pod okiem męża Leszka. Razem też odbywali treningi w m. in. Alpach Uczestniczyła w pierwszych w Polsce paralotniowych zawodach kobiet w Krośnie w 1997 r.

W 2000 r. ukończyła na Żarze kurs i uzyskała uprawnienia instruktora paralotniowego, a w 2004 r roku przeszkoliła się na paralotnie z napędem PPG. Od 2001 r. została współwłaścicielką (wraz z mężem Leszkiem Mańkowskim i synem Kamilem) Szkoły Latania Rekreacyjnego „Aerokrak” w Podolanach koło Gdowa. Czynna pilotka i aktywna działaczka w tej dyscyplinie sportu. Współorganizatorka  wielu mistrzostw Polski w konkurencjach „paramotors” od 1999 r. oraz innych zawodów krajowych  i zagranicznych dla paralotniarzy napędowych. W 2008 r. pełniła funkcję dyrektora organizacyjnego Motoparalotniowych Mistrzostw Europy, które po raz pierwszy zorganizowano w Polsce, w Łomży. W 2009 r.  została wyróżniona „Statuetką Paraikara” za wkład w rozwój sportu motoparalotniowego przez kapitułę „Festiwalów Wiatru”. Posiada nalot ok. 200 godzin. Od 2012 roku jest aktywnym członkiem Krakowskiego Klubu Seniorów Lotnictwa. W 2014 roku została wybrana do władz KKSL i pełni funkcję członka zarządu. Od 2015 roku ze względu na stan zdrowia przestała latać, ale nadal posiada czynną licencję paralotniową z ważnym uprawnienie INS(G), czyli instruktora naziemnego. Posiada odznakę i  tytuł „Zasłużony Działacz Lotnictwa Sportowego” i srebrną odznakę „Za Zasługi dla Aeroklubu Polskiego”.

cv leszek.jpg

CZŁONEK

Leszek Szczepaniak - Prezes KSL w Świdniku

Przygodę z lotnictwem rozpoczął w roku 1965 w modelarni przy Aeroklubie Robotniczym w Świdniku. Szkolenie szybowcowe i spadochronowe  od  1969 roku, samolotowe od 1971 roku. W roku 1975 rozpoczął pracę jako instruktor szybowcowy w świdnickim  aeroklubie.  Na szybowcach wylatał 860 godzin, na samolotach 1241 godzin  i wykonał 86 skoków spadochronowych.  W 1976r. uzyskał licencję pilota samolotowego zawodowego i licencję pilota śmigłowcowego zawodowego. Od października 1976r.  pracował w WSK PZL Świdnik jako  pilot  śmigłowcowy: loty AGRO, transport i prace dźwigowe. W 1981r. uzyskał uprawnienia instruktora śmigłowcowego.  Rok 1980, 1983, 1990  to loty AGRO w Egipcie.  Od roku 1991 zaczyna się era gaszenia pożarów na półwyspie Iberyjskim ( Portugalia, Hiszpania ) na śmigłowcach Mi-2, W-3 Sokół. W walce z pożarami wylatał 2706 godzin.    W 2006r. uzyskał uprawnienia egzaminatora śmigłowcowego ULC.  Przed emeryturą piastował stanowisko  szefa operacji lotniczych i naziemnych w firmie HELISECO. Dnia 16.09.2013 przekroczył 10000 godzin na śmigłowcach lotem gaśniczym.  W powietrzu spędził łącznie 12125 godzin. Po przejściu na emeryturę   wspiera lotnictwo czynnie   działając w KSL Świdnik.

_MG_4427-01-1QQ.jpg

CZŁONEK

Andrzej Amerski - Łódzki KSL

Andrzej Amerski jest łodzianinem. Wykształcenie średnie, z zawodu mechanik samochodowy. Jest pasjonatem fotografii, którą uprawia od ponad sześćdziesięciu lat a także lotnictwa. Od 2005 roku czynnie zajmuje się fotografią lotniczą, poprzez którą jeszcze mocniej związał się z łódzkim lotniskiem, na którym spędzał każdą wolną chwilę lat młodzieńczych. Jak zresztą sam o sobie mówi: „prawie się na lotnisku wychowałem”. Zafascynowany spadochroniarstwem, też chciał skakać jednak „coś nie poszło tak jak powinno”. Od ponad 60 lat każdą wolną chwile spędza na lotnisku. Pamięta, że jako małe dziecko, zobaczył pierwszy raz samolot z napisem „LOT”, był to Li-2. Było dla niego wielkim wydarzeniem gdy odbył swój pierwszy przelot po kręgu wokół lotniska samolotem An-2. A żeby ciągle czuć smak lotniska, będąc na emeryturze, zatrudnił się w Porcie Lotniczym w Łodzi, gdzie pracował przez rok w dziale utrzymania lotniska. Obecnie jest aktywnym uczestnikiem życia lotniczego w Łodzi - jako Prezes Łódzkiego Klubu Seniorów Lotnictwa. Współpracuje społecznie z Portem Lotniczym, czuje że spełniły się dawne marzenia - być potrzebnym ludziom, poprzez ukazywanie lotniska i jego ludzi fotografiami. Jest osobą otwartą i lubianą co umożliwiło mu szersze kontakty. Jako fotograf lotniczy, jest uznanym rejestratorem wydarzeń w Łasku - 32 BLT, w Świdwinie - 21 BLT, Mińsku Mazowieckim - 23 BLT a także w Aeroklubach - Łódzkim, Ziemi Piotrkowskiej i Kętrzynie-Wilamowie. Mówi, że fajnie jest mieć dużo ciekawych i wspaniałych ludzi wokół siebie, zwłaszcza tych, którzy tworzyli stuletnią historię lotnictwa w Polsce i Łodzi.

LK.jpg

WICEPREZES

Leszek Karst - Prezes Warszawskiego KSL

Mgr inż Lesław Karst urodził się 11.06.1939. Po ukończeniu Liceum Ogólnokształcącego w Przemyślu rozpoczął w 1956 r studia na Wydziale Lotniczym Politechniki Warszawskiej. W 1958 r ukończył w Aeroklubie Rzeszowskim podstawowe szkolenie szybowcowe i spadochronowe.            Po ukończeniu studiów w 1967 r rozpoczął pracę w WSK PZL Warszawa-Okęcie na Wydziale Prób i Badań, a od 1969 do 1983 był jego kierownikiem. W tym też czasie rozpoczął wyjazdy na prowadzone przez WSK Okęcie kontrakty agrolotnicze do Sudanu, Iranu, NRD. jako szef techniczny i kierownik kontraktów. Przez szereg lat jest Głównym Specjalistą ds. Technicznych Zakładu Usług Agrolotniczych.  W 1991 r uczestniczy w organizacji i później kieruje działem usług czarterowych ZUA używającym 2 amerykańskich samolotów pasażerskich Fairchild Metro. W kolejnym roku organizuje i kieruje działem usług kurierskich Federal Express na bazie kontraktu z PZL Okęcie. W związku z redukcją prac agrolotniczych w Polsce oraz  zmniejszeniem usług zagranicznych i związaną z tym restrukturyzacją ZUA ,  przechodzi do pracy w międzynarodowej firmie  spedycji lotniczej RGW Express, gdzie m innymi pełni obowiązki jej dyrektora do 2004 r kiedy odchodzi na emeryturę..

Z uwagi na długoletnią prace w agrolotnictwie staje się głównym organizatorem 4 ogólnopolskich zjazdów środowiska agrolotników. Inicjował  i organizował ekspozycje polskich samolotów rolniczych w Muzeum Lotnictwa Polskiego w Krakowie oraz   w 2014 w  Muzeum Narodowym Rolnictwa i Przemysłu Rolno - Spożywczego w Szreniawie k. Poznania, jak tez         tablicę pamięci 68 agrolotników - ofiar wypadków lotniczych odsłoniętą w Muzeum Lotnictwa w Krakowie w 2011 r. Z okazji tych zjazdów opracował i redagował  książki wspomnieniowe o pracy agrolotników w różnych krajach świata. Równolegle rozpoczyna aktywna działalność społeczną w Warszawskim Klubie Seniorów Lotnictwa, wchodząc do jego zarządu jako wiceprezes. Organizuje też szereg imprez rocznicowych i okolicznościowych., Przygotowuje i kieruje wycieczkami historyczno -lotniczymi i wygłasza prelekcje. W marcu 2018 r został wybrany na prezesa  Warszawskiego Klubu Seniorów Lotnictwa. Za swą działalność otrzymał m innymi nast. odznaczenia: Złota Odznaka Zrzeszenia Studentów Polskich, Brązowy i Srebrny Medal za Zasługi dla obronności kraju.,  Srebrny i Złoty Krzyż Zasługi,  Błękitne Skrzydła

CZŁONEK

Janusz Stachowicz - Prezes KSL w Lublinie

Urodzony w 1936 r. w Lublinie. Skoczek spadochronowy, instruktor, pilot szybowcowy i samolotowy. Pracował w lotnictwie sportowym 47 lat, w tym: w Aeroklubie Olsztyńskim (1954-1956), Zielonogórskim (1956-1957) oraz Lubelskim (1960-2001) na stanowiskach instruktora spadochronowego i dyrektora Aeroklubu Lubelskiego. Honorowy członek Aeroklubu Polskiego i Aeroklubu Lubelskiego. Międzynarodowy sędzia spadochronowy FAI. Odznaczony m.in. Odznaką Zasłużony Działacz Lotnictwa Sportowego, Złotą Odznaką „Zasłużony dla Miasta Lublina”, Honorowym Wyróżnieniem Błękitne Skrzydła oraz Wyróżnieniem im. Dedala. Obecnie prezes Klubu Seniorów Lotnictwa Aeroklubu Lubelskiego.

bottom of page