top of page
  • Writer's pictureLeszek Mańkowski

100 rocznica powstania Aeroklubu Polskiego w Poznaniu

W związku z tak pięknym jubileuszem, na nowym lotnisku Aeroklubu Poznańskiego w Kąkolewie odbył się piknik i pokazy lotnicze.

Udział w nich wzięli przedstawiciele władz państwowych , samorządowych i lotniczych. Zaprezentowały się zespoły akrobacyjne, piloci samolotowi, szybownicy. Latały ultralighty, paralotnie z napędem i historyczne statki powietrzne. Piękny pokaz i wystawę statyczną zaprezentowali modelarze, a skoczkowie - jak zwykle - raz za razem krasili niebo kolorowymi czaszami... Publiczność miała również okazję podziwiać piękny pokaz w wykonaniu samolotu myśliwskiego F-16.Płk Krzysztof "Szopa" Szopiński przyjmuje sztandar

Niewątpliwie jednak najważniejszym wydarzeniem było wręczenie nowego sztandaru dla Aeroklubu Poznańskiego. Sztandar - ufundowany przez wielu fundatorów, a wśród nich Politechnikę Poznańską - został bardzo uroczyście przekazany na ręce członków Aeroklubu. Zanim to jednak nastąpiło ojciec Dominik Orczykowski dokonał jego poświecenia.

Ojciec Dominik Orczykowski - kapelan lotników sportowych dokonuje poświecenia sztandaru.

Współorganizatorem obchodów Jubileuszu jest Politechnika Poznańska - partner Aeroklubu w przedsięwzięciach związanych z edukacją lotniczą i działalnością badawczą z zakresu lotnictwa cywilnego, dla której ten rok ma także wyjątkowy charakter. Uczelnia również świętuje 100-lecie Wyższego Szkolnictwa Technicznego w Poznaniu.

Pokazom lotniczym towarzyszyły rozmaite atrakcje dla zwiedzających. Pięknie grała orkiestra dęta, dzieciaki korzystały z licznych placów zabaw, a dorośli mogli posilić nadwątlone siły w punktach gastronomicznych. Słowem, jak przystało na Wielkopolan, wszystko grało jak w szwajcarskim zegarku. Nawet przekazanie sztandaru - na które goniliśmy z ojcem Dominikiem z Wrocławia - rozpoczęło się punktualnie o 15-tej :) Pokazy zakończyły się o 19,19 dla zaakcentowania tej ważnej, historycznej daty.

Dalsza część obchodów odbyła się w hotelu Hi Fi, w Nowym Tomyślu. Kiedy kilka minut po dziewiątej szliśmy w kierunku sali bankietowej, nad hotelem przemknęły żwawo dwa balony na ogrzane powietrze...

Bankiet był królewski. Zacne jadło, wspaniała muzyka i znakomite trunki dopełniły całości tych ważnych historycznie obchodów.

Gratuluję poznaniakom pięknego Jubileuszu i podziwiam rozmach oraz styl jego obchodów. Jesteście wielcy!!!

Leszek Mańkowski

Prezes Rady Seniorów Lotnictwa

Aeroklubu Polskiego


56 views0 comments

コメント


bottom of page