top of page
  • Writer's pictureLeszek Mańkowski

23 Bal Lotników i Polskiej Obronności

Wydarzenie miało miejsce w Krakowie, w Muzeum Lotnictwa Polskiego. Uroczystego otwarcia dokonali: prezes Agencji Altair – Tomasz Hypki wraz z gospodarzem – dyrektorem MLP, Krzysztofem Radwanem. Odbyło się to przed wejściem do MLP na tle dwóch balonów na ogrzane powietrze i oczywiście było transmitowane do gmachu głównego, gdzie uczestnicy spotkania mogli oglądać go na ekranach…

Po raz pierwszy Bal odbył się poza stolicą a powodem lokalizacji było uświetnienie obchodów jubileuszu 100 lecia Polskiego Lotnictwa. Tak więc zjechało do grodu Kraka wielu prominentnych przedstawicieli lotnictwa wojskowego, cywilnego i sportowego. Bowiem, tradycyjnie już, na Balu ogłasza się dziesiątkę najlepszych lotników. W tym roku bezapelacyjnie wygrał pilot szybowcowy, multimedalista mistrzostw świata i Europy – Sebastian Kawa. Cała dziesiątka została uhonorowana pięknymi statuetkami – miniaturami „Pomnika Lotnika” oraz cennymi upominkami.

Również do tradycji należy zorganizowanie aukcji charytatywnej na rzecz żołnierzy – weteranów, poszkodowanych w czasie pokojowych misji wojskowych. W tym celu na długo przed terminem Balu organizuje się zbiórkę cennych przedmiotów, które następnie - już w czasie wydarzenia - na drodze licytacji zmieniają się w konkretną pomoc finansową dla wybranych beneficjentów. W tym roku w efekcie brawuro prowadzonej przez red. Wojciecha Łuczaka aukcji zebrano 66 tyś złotych.

Jeden z organizatorów, Janusz Chwiejczak z dumą zaprezentował czek na powyższą kwotę.

W balu wzięło udział ponad trzystu uczestników, którzy bawili się znakomicie i do białego rana przy smacznym jadle i dobrej muzyce.

Serdecznie gratuluję organizatorom pomysłu na zgromadzenie w jednym miejscu tylu sław polskiego lotnictwa. Mam również nadzieję, że był to pierwszy, ale nie ostatni bal zorganizowany w miejscu, w którym niepodzielnie, od 100 lat panuje „genius loci”.

Leszek Mańkowski197 views0 comments

Comments


bottom of page