top of page
  • Writer's pictureLeszek Mańkowski

67 rocznica katastrofy samolotu LOT pod Tuszynem

W dniu 15 listopada 2018 roku minęła 67 rocznica pierwszej powojennej katastrofy samolotu pasażerskiego LOT, Li-2 SP-LKA, w miejscowości Górki Duże koło Tuszyna pod Łodzią.

Co rok spotykają się seniorzy i miłośnicy lotnictwa oraz władze Tuszyna a także ci, którzy pamiętają o tym tragicznym wypadku i chcą go uczcić złożeniem kwiatów i zapalenie zniczy.Punktualnie o godź. 12.00, przy pomniku upamiętniającym katastrofę stanął poczet sztandarowy wystawiony przez łódzkich Seniorów. Uroczystość rozpoczęto odegraniem „Hymnu Seniorów Lotnictwa”, Łódzkiego Klubu Seniorów Lotnictwa.

Wszystkich uczestników powitał organizator Andrzej Amerski - Prezes Łódzkiego Klubu Seniorów Lotnictwa. Władze miasta Tuszyn reprezentował Burmistrz Miasta mgr inż. Witold Małecki. Klub Seniorów Aeroklubu Ziemi Piotrkowskiej jego Prezes, Leon Ścieszko. Zebrała się też grupa mieszkańców Tuszyna oraz przypadkowi przechodnie.

W krótkim przemówieniu Prezes Andrzej Amerski przypomniał o sytuacji, jaka się wydarzyła: - „W dniu 15 listopada 1951 roku, samolot pasażerski Polskich Linii Lotniczych „LOT” Li-2 SP-LKA wystartował o godz. 10:30 z Łódzkiego lotniska Lublinek. Samolot po starcie doleciał do Górek Dużych, gdzie doszło do katastrofy, w której zginęło 16 osób. Tutaj w Tuszynie przy obelisku postawionym z inicjatywy Zbigniewa Buczkowskiego, syna pilota tego samolotu, kpt. Mariana Buczkowskiego, spotykamy się każdego roku i oddajemy hołd wszystkim tym, którzy zginęli w tej katastrofie”. Po odczytaniu listy poległych, oddano im hołd chwilą ciszy. Podziękowania w imieniu Zbigniewa Buczkowskiego, który prosił o ich przekazanie wszystkim uczestnikom uroczystości z przeprosinami, iż sam nie może w nich uczestniczyć, złożył Prezes Andrzej Amerski.

Następnie głos zabrał burmistrz Tuszyna, Pan Witold Małecki, który podziękował za pamięć i uczestnictwo w uroczystości. Podkreślił, że jest to dla miasta wyróżnienie, iż środowiska lotnicze z naszego województwa pamiętają o tragicznym wydarzeniu. Kilka słów o lotnictwie i samej katastrofie powiedział Prezes KSLZP Leon Ścieszko.

Po tych krótkich wystąpieniach przystąpiono do złożenia kwiatów i zapalenia zniczy przy obelisku z pamiątkową płytą. W trakcie tej ceremonii nastąpił przelot samolotu SP-TWY Tecnam 2002JF w którym za sterami siedział pilot LOT.

Po złożeniu kwiatów i oddaniu honorów przez oficjeli poczet sztandarowy zakończył honorową asystę.

Po zakończeniu uroczystości między uczestnikami wywiązała się dyskusja związana z lotniczymi tematami. Po krótkiej ale treściwej dyskusji, jej uczestnicy postanowili kontynuować spotkania, umawiając się na obchody kolejnej rocznicy przy pomniku.

Relację napisał Andrzej Amerski - ŁKSL

19 views0 comments

Comentários


bottom of page