top of page
  • Writer's pictureLeszek Mańkowski

77 rocznica Pierwszego Zrzutu Cichociemnych

W dniu 15 II 2018 r. w miejscowości Dębowiec odbyła się uroczysta akademia poświęcona 77 rocznicy Pierwszego Zrzutu Grupy Cichociemnych. W nocy z 15/16 lutego 1941r. wykonano operację lotniczą "Adolphus", której celem było udowodnienie możliwości zaopatrzenia AK w niezbędne środki do prowadzenia działalności przeciwko okupantowi.

Grupę stanowili:

- mjr pil. Stanisław Kostka-Krzymowski ps."Kostka"

- rotmistrz Józef Zabielski ps. "Żbik'

- bombardier Czesław Raczkowski ps."Janek ","Orkan".

Tą udaną operacją zapoczątkowano loty z cichociemnymi oraz niezbędnym zaopatrzeniem do Kraju. Ostatnie loty wykonano 28/29 XII 1944r. na Polanki nad Szczawą.

Gościem Honorowym akademii był jedyny z żyjących Cichociemnych Pan kapitan Aleksander Tarnawski ps."Upłaz", który chętnie dzieli się swoimi wrażeniami oraz wnioskami. Przynosiliśmy głównie nadzieję oraz pieniądze - powiedział skromnie Pan Aleksander.

Po akademii pokazano Panu Tarnawskiemu replikę kombinezonu Cichociemnych wraz z ochraniaczem głowy tzw. "toczkiem". - Cieszę się, że pamiętacie o nas. Rzeczywiście tak wyglądał ubiór skoczka, który po skoku należało zniszczyć. Do kompletu należał specjalny pas do przewożenia pieniędzy. Postarajcie się wykonać jego replikę – skomentował sędziwy weteran, oraz przesłał pozdrowienia dla seniorów lotnictwa.

Krakowski KSL reprezentował kol. Stefan Glądys - autor repliki stroju "cichociemnego".
Stefan Glądys

19 views0 comments

Commentaires


bottom of page