top of page
  • Writer's pictureLeszek Mańkowski

Aeroklub Polski zaprasza na otwarcie wystawy

Szanowni Państwo,

W imieniu Aeroklubu Polskiego, Polskiego Związku Sportu Lotniczego chciałabym Państwa serdecznie zaprosić na otwarcie wystawy:

„100-lat Aeroklubu Polskiego”, która odbędzie się w poniedziałek (15 lipca) o godzinie 12:00 w Polskim Komitecie Olimpijskim ul. Wybrzeże Gdyńskie 4, Warszawa.

Ekspozycja wystawy „100-lat Aeroklubu Polskiego” planowana jest w dniach 15.07-19.08. Wstęp wolny.

Wystawę zaprezentują przedstawiciele Zarządu Aeroklubu Polskiego oraz nasi mistrzowie.

Rok 2019 jest dla Aeroklubu Polskiego rokiem jubileuszowym. Dokładnie 100 lat powstał on w Poznaniu i stając się pierwszą instytucją formalno-prawną polskich lotników sportowych.  I choć w latach 1893 – 1914 aż 140. Polaków budowało w kraju i zagranicą własne aparaty latające, wykonywało na nich loty pokazowe i pasażerskie w Polsce, we Francji, Rosji, Austrii, Niemczech, bijąc również rekordy krajowe i świata temat umocowań prawnych w nieistniejącym państwie Polskim był niewykonalny.

Tuż po odzyskaniu niepodległości w 1918 roku powstały na warszawskim Polu Mokotowskim Centralne Warsztaty Lotnicze. Z początku remontując jedynie samoloty pozostawione przez Niemców, natomiast z czasem przy pomocy francuskiej misji wojskowej zaczęło się szkolenie polskich pilotów. Na Politechnice Warszawskiej otwarto Sekcję Lotniczą.   

W kwietniu 1920 roku Aeroklub Polski został członkiem Międzynarodowej Federacji Lotniczej (Federation Aeronautique Internationale – FAI).

Pozostaję do dyspozycji.

Anna Zakrzewska

PR@marketing manager

Aeroklub Polski49 views0 comments

Comments


bottom of page