top of page
  • Writer's pictureLeszek Mańkowski

Aviator Krakowski – nowe czasopismo muzealne

Muzeum Lotnictwa Polskiego w Krakowie zaprasza do zapoznania się ze swoją najnowszą inicjatywą – internetowym dwumiesięcznikiem informacyjno – historycznym Aviator Krakowski.Krakowska placówka będzie tam zamieszczać aktualności z Muzeum i artykuły o szeroko pojętej historii lotnictwa, przede wszystkim w odniesieniu do swoich eksponatów, ale nie tylko.


Mamy do spełnienia ważne funkcje i nie chodzi mi tu wyłącznie o to, że Muzeum posiada w swych zbiorach cenne artefakty, ale o zadania społeczne, takie jak np. edukację czy animację czasu wolnego. Pewnym aspektem tych przemian jest wprowadzenie do przestrzeni muzealnej nowych technologii informatycznych i nowych form komunikacji. Nie ukrywam, że nosiłem się z pomysłem na stworzenie tego rodzaju periodyku już od dawna, dopiero teraz plany zostały przekute w czyn i dziś oddaję w Państwa ręce pierwszy numer Aviatora Krakowskiego – mówi Dr hab. Krzysztof Mroczkowski, Zastępca Dyrektora ds. Naukowych.


W zamyśle moim – i całego Zespołu Redakcyjnego – ma to być periodyk, który żyje, dojrzewa razem ze swymi autorami, organizatorami, partnerami, zmienia się z tymi, którzy ten projekt tworzą, i z Wami, którzy nasze działania wspieracie, współuczestniczycie w nich. A do kogo jest adresowany? Jestem przekonany, że nie tylko do tych, dla których historia polskiego lotnictwa jest ważna. Chcemy przedstawiać świat fascynujących dziejów awiacji, ale nie tylko w kategoriach statystyk czy biogramów bądź informacji o wydarzeniach muzealnych, lecz przez pryzmat pytania: czy obcowanie z historią czyni nasze życie lepszym, czy powoduje, że świat staje się bardziej zrozumiałym? Tak właśnie widzimy rolę zarówno oddawanego w Wasze ręce periodyku, jak i Muzeum Lotnictwa Polskiego w Krakowie – tłumaczy dr hab. Krzysztof Mroczkowski.


Chcemy, by to pismo powstawało z Państwa udziałem, dlatego prosimy o uwagi, sugestie i propozycje – dodaje. Można je kierować na adres: aviator@muzeumlotnictwa.pl.


A tymczasem w pierwszym numerze "Aviatora Krakowskiego":


Nowa odsłona Muzeum Lotnictwa Polskiego

Po trwającym dwa lata remoncie, dodatkowo „urozmaiconym” pandemią prezentujemy nowe ekspozycje stałe Muzeum Lotnictwa Polskiego – „Skrzydła i ludzie XX wieku”. Nowe ekspozycje zostały stworzone w ramach projektu „Rewaloryzacja zespołu zabytkowych budowli inżynierii dawnego lotniska Rakowce-Czyżyny wraz z adaptacją na potrzeby Muzeum Lotnictwa Polskiego w Krakowie”, w ramach działania Ochrona dziedzictwa kulturowego i rozwój zasobów kultury Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko 2014 – 2020. Mieszczą się w wyremontowanym głównym hangarze, garażach 2 Pułku Lotniczego i dawnej spadochroniarni.


Renowacja śmigłowca SM-1

W styczniu po remoncie wykonanym przez nowosądecką fi rmą Feniks Reco na ekspozycję wrócił śmigłowiec SM-1. Jest to kolejna – po SM-2 i SP-GIL – konstrukcja z okresu początku ery wiropłatów w Polsce, wyremontowana i ponownie udostępniony do zwiedzania.


Renowacja samolotu MiG-19

Trwa trzeci etap remontu jednego z najcenniejszych samolotów z kolekcji zimnowojennej – myśliwca MiG-19PM. Ponad czterdzieści lat postoju pod gołym niebem zrobiło swoje i MiG-19 naprawdę wymagał pilnego remontu.


Muzeum w sieci

Pandemia COVID-19 wymusiła okresowe zamknięcie instytucji kultury, również naszego muzeum. Nie oznacza to jednak, że muzeum zawiesiło działalność. Zmieniła się tylko jej forma – znaczna część aktywności przeniosła się do sieci, głównie na profi l na Facebooku.


Ci cholerni Polacy...

Muzeum Lotnictwa Polskiego w Krakowie z duma poleca wyjątkowy cykl edukacyjnych programów telewizyjnych przygotowanych przez redakcje TVP 3 Kraków wspólnie z Muzeum Lotnictwa Polskiego w Krakowie, prezentujący dokonania naszych lotników w czasie II wojny światowej.


Muzeum Lotnictwa Polskiego przestaje działać DLA ludzi?

Przeszedł Was dreszcz zaniepokojenia? Myślicie, że to koniec lubianego przez Was Muzeum i możliwości spotkań z Waszymi ulubionymi samolotami? Do czego to doszło, żeby Muzeum Lotnictwa zamykało swe podwoje i to do tego w momencie, kiedy raczej wszyscy marzą o otwarciu i powrocie do standardowej działalności?


Thunderchiefy nad Wietnamem cz. 1

Jednym z najciekawszych eksponatów Muzeum Lotnictwa Polskiego jest samolot Republic F-105D Thunderchief. Ogromny odrzutowiec w zielono-brązowym kamuflażu, z amerykańską gwiazdą i polskim orłem w koronie na kadłubie przykuwa uwagę zwiedzających. To jedna z niewielu takich maszyn w muzeach europejskich.


Złota gąsienica

Jednym z najciekawszych nowych nabytków Muzeum Lotnictwa Polskiego jest należąca do sierż. Mariana Skubiszewskiego z 305 Dywizjonu Bombowego odznaka Caterpillar Club w postaci małej, złotej gąsienicy.


Sylwetki lotników – Generał Donald Kutyna

To postać silnie związana z naszym muzeum. Choć nigdy tu nie był, jego obecność jest wyczuwalna dzięki dwóm eksponatom – samolotowi Republic F-105D Thunderchief, którym latał podczas wojny wietnamskiej i samochodowi Buick Riviera, który przekazał do zbiorów Muzeum.


Pierwsze polskie konstrukcje seryjne – samoloty Bartla

Czytelnicy wspomnień i powieści „Pilot gwiaździstego znaku” Janusza Meissnera na pewno pamiętają z nich samoloty Bartel BM-5, używane jako przejściowy typ szkolny w CWOL w Dęblinie na początku lat 30. Nie cieszyły się one wielką sympatią uczniów i instruktorów, choć nie była to wina konstruktora.


Mól hangarowy. Recenzje książek

"Fallen Eagle Edmund Graves – pilot polskiej 7 eskadry" W cyklu prezentacji najnowszych wydawnictw Muzeum Narodowego Ziemi Przemyskiej, chciałbym zaprezentować, może nieco nieskromnie publikację autorstwa Krzysztofa Mroczkowskiego i Lucjana Faca.Zapraszamy do lektury!

21 views0 comments

Comentarios


bottom of page