top of page
  • Writer's pictureLeszek Mańkowski

Historia Lotnictwa w TV i nie tylko...

Szanowne koleżeństwo!

Dla Tych, którzy nie mieli możliwości na kanale FokusTV obejrzeć francuskiego barwnie przedstawionego serialu dokumentalnego „Historia lotnictwa” w reżyserii René-Jean Bouyer pragnę poinformować, że jest powtarzany na kanale Planete+.

Przy okazji oglądania 3 i 4 odcinka przyszedł mi na myśl słynny cytat z wiersza „Do tego co czytał” polskiego poety i prozaika epoki renesansu Mikołaja Reja z Nagłowic herbu Oksza.

„A niechaj narodowie wżdy postronni znają, iż Polacy nie gęsi, iż swój język mają”.

Wszak parafraza owego cytatu odnosi się m.in. do przelotu Atlantyku, którego dokonał Charles A. Lindbergh z 20 na 21 maja 1927 roku, przelotu z Paryża do Nowego Jorku Francuzów – Dieudonné Costes i Maurice Belltonte w 1930 czy też rodzących się legend światowego lotnictwa – Jeana Mermoza i Antonine’a de Saint-Exupéry.

Dla nas Polaków, legendą w walce o zdobycie Atlantyku są Ludwik Idzikowski i Kazimierz Kubala, Włodzimierz Klisz i Adam S. Kowalczyk, Stanisław Skarżyński oraz załoga samolotu Lockheed L-14H Super Elektra dowodzona przez Wacława Makowskiego czy też mniej znani lotnicy-amatorzy polskiego pochodzenia Stanisław Hausner oraz bracia Bolesław Adamowicz i Józef Adamowicz.W czasie, gdy zmuszeni jesteśmy pozostawać w domu z uwagi na dżumę XXI wieku, zachęcam Szanowne grono Seniorów do zapoznania się z owymi pionierskimi przelotami naszych bohaterskich lotników. Bliskie moim zainteresowaniom artykuły o wspomnianych przelotach i ich próbach („Lulas Idzikowski nad Morzem Atlasa”, „Z Jaślisk nad Atlantyk, w 80-tą rocznicę”,„Leć, leć Polonio…” oraz„Rajd Dęblin-Bagdad_Kair-Warszawa”), dostępne są na stronie http://lotnisko-krosno.com.pl w zakładce Artykuły. Warto też przywołać stronę Modele z szachownicą http://zszachownica.blogspot.com/ z opracowaniem Janusza Młodzianki pt. „Piloci komunikacyjni na niebie lotniczego września 1939” oraz stronę https://dlapilota.plz artykułem „Wielkie dni LOT-u” część 2 via samolotypolskie.blogspot.com Z życzeniami miłej lektury, kiedy na wiosnę temperatura w ciągu dnia nas rozpieszcza a wieczorami daje się we znaki

Zygmunt Bąk, Krośnieński Klub Seniorów Lotnictwa im. gen. pil. Ludomiła A. Rayskiego


62 views0 comments

Comments


bottom of page