top of page
  • Writer's pictureLeszek Mańkowski

„Instruktor”

31. Baza Lotnictwa Taktycznego na podpoznańskich Krzesinach była miejscem premiery filmu biograficznego autorstwa Agnieszki i Macieja Peikertów pt. „Instruktor”, którego bohaterem jest zwyczajny a jednak niezwyczajny awiator. Wspaniały, barwny człowiek, emanujący ciepłem charakteru. Zakochany w lataniu instruktor lotniczy – wychowawca kilku pokoleń pasjonatów ikarowych przestworzy, czyli płk pil. inst. Hieronim „Franek” Kowalski.Pan Pułkownik, dla koleżanek i kolegów po prostu „Franiu” – podstawowe szkolenie szybowcowe odbył w roku 1950 w Szkole Szybowcowej w Malborku. W następnym sezonie zaliczył kurs samolotowy w Aeroklubie Warszawskim. Po maturze w 1953 r. rozpoczął naukę w Oficerskiej Szkole Lotniczej w Radomiu, którą ukończył z drugą lokatą w 1956 r. jako prymus uczelni w stopniu podporucznika wybrał służbę w 1 Pułku Lotnictwa Myśliwskiego – Warszawa. Kolejne oficerskie szlify lotniczego rzemiosła zdobywał w 62 Pułku Szkolno – Treningowym Lotnictwa Myśliwskiego w Poznaniu.

Karierę zawodową w siłach powietrznych rozpoczął od pilota myśliwskiego poprzez dowódcę klucza, dowódcę eskadry, dochodząc do starszego instruktora w 62 P.SZ-TLM na Krzesinach.

Latał na samolotach typu Lim i przez 25 lat na MiG-u 21,

Od 1967 r. prowadził szkolenie w Aer. Poznańskim, będąc początkowo społecznym instruktorem szybowcowym i samolotowym, a od 1987 r. etatowym instruktorem, szefem wyszkolenia następnie dyrektorem Aeroklubu.W 2005 r. Walne Zgromadzenie A.P. nadało płk. H. Kowalskiemu godność członka honorowego, a w 2009 r. otrzymał szczególne Wyróżnienie Honorowe „Nagrodę Dedala”

W ostatnich latach związany z Ośrodkiem Szkolenia Lotniczego Technika / Aerotechnika jako Kierownik Komórki BL ośrodka i instruktor.Obecnie jest jednym z najstarszych czynnych instruktorów szybowcowych i samolotowych w kraju.

Łącznie na samolotach wylatał 12 000 godzin i 2 000 godzin na szybowcach. Wykonał 98 skoków spadochronowych.

Jest członkiem Klubu Seniorów Lotnictwa Aer. Poznańskiego im. Wandy Modlibowskiej.

Odznaczony m.in.:

Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski,

Złotym Krzyżem Zasługi.

Krzysztof Borowiak

KSL Aer. Poznańskiego

49 views0 comments

Comments


bottom of page