top of page
  • Writer's pictureLeszek Mańkowski

Lubelskie świętowanie

Updated: Oct 22, 2022

Obchody jubileuszu 95. rocznicy powstania Aeroklubu Lubelskiego oraz X Zjazd Wychowanków Aeroklubu Lubelskiego zostały zorganizowane przez Klub Seniorów Lotnictwa Aeroklubu Lubelskiego pod kierownictwem Prezesa instr. skoczka spadochronowego Janusza STACHOWICZA. Odbyły się w dniach 23-25 września 2022 r. w Ośrodku Szkoleniowo – Wypoczynkowym „Wodnik” nad jeziorem Firlej.

Przed oficjalnym rozpoczęciem uroczystości akcentem lotniczym był kilka minut krążący nad Ośrodkiem Szkoleniowym śmigłowiec Robinson R 44 pilotowany przez pil. Krzysztofa DUKA z Centrum Lotniczego PANS w Chełmie, wychowanka Aeroklubu Lubelskiego.

Uczestników jubileuszu i Zjazdu Wychowanków Aeroklubu serdecznie powitał i otworzył Zjazd, tradycyjnie symbolicznym kluczem, Prezes Klubu Seniorów Lotnictwa instr. skoczek spadochronowy Janusz STACHOWICZ oraz były wieloletni prezes Aeroklubu Lubelskiego instr. pil. dr inż. Władysław BUBIEŃ. Symboliczny klucz był wręczony 21 października 1979 roku na drugim zjeździe Wychowanków Aeroklubu Lubelskiego na okoliczność inauguracji kolejnych planowanych Zjazdów.

W programie uroczystości piękną prezentację wizualno opisową nowej, drugiej książki poświęconej lubelskiej awiacji – Aeroklubowi Lubelskiemu, a w szczególności historii ludzi i ich osiągnięć od roku 1946 do chwili obecnej przedstawił wielki popularyzator, pasjonat historii lotniczej, autor publikacji lotniczych mgr Mirosław GAJEWSKI. Jest on autorem pierwszego wydania książki pt. „ Lubelski Klub Lotniczy Aeroklub Lubelski w okresie II Rzeczypospolitej”. Powstałe w 1926 roku przedwojenne Koło Miłośników Lotnictwa dało początek powstania Aeroklubu Lubelskiego.

Miłą niespodzianką było wręczenie przez prezesa Janusza STACHOWICZA uczestnikom dyplomów 95 – lecia Aeroklubu Lubelskiego.

Uczestnicy mogli zapoznać się z wystawą fotokolaży przygotowaną przez wiceprezesa Warszawskiego Klubu Seniorów Lotnictwa /WKSL/ pil. mgr. inż. Andrzeja SZYMCZAKA. Na fotokolażach pokazano kilka wydarzeń lotniczych, a w tym z przed pięciu lat wspomnienia z jubileuszu 90. rocznicy powstania Aeroklubu Lubelskiego z podobiznami osób, które odleciały do Niebieskiej Eskadry. Z wniosku mgr. Mirosława GAJEWSKIEGO minutą ciszy oddano hołd lotnikom, którzy odeszli.

Można było obejrzeć fotokolaże z uroczystości lotniczych jak odsłonięcie tablicy pamiątkowej poświęconej pil. prof. konstruktorowi lotniczemu, naukowcowi Franciszkowi JANIKOWI, płk. pil. Bolesławowi ORLIŃSKIEMU – który w 1926 roku na samolocie Breguet XIX pokonał trasę Warszawa – Tokio – Warszawa, fotokolaże z uroczystych obchodów kilku rocznic katastrofy samolotu RWD6 Franciszka ŻWIRKI i Stanisława WIGURY w Cierlicku, z upamiętnienia katastrofy samolotu IŁ-62 z 14 marca 1980 roku, z obchodów jubileuszu 80. rocznicy powstania WKSL, z uroczystej Gali Złotej Lotki Klubu Lotników „Loteczka” we Wrocławiu oraz z pogrzebu wybitnego pierwszego polskiego instr. pilota doświadczalnego śmigłowcowego mgr inż. Ryszarda WITKOWSKIEGO – autora i tłumacza wielu książek i publikacji lotniczych, w czasie II wojny światowej żołnierz Armii Krajowej, odznaczony m.in. Krzyżem Komandorskim OOP oraz odznaczony medalem Sprawiedliwy wśród Narodów Świata, zmarł mając 95 lat.

Atrakcją wieczoru był pokaz balonu na uwięzi z Sekcji Balonowej Aeroklubu Lubelskiego i możliwość wznoszenia się w powietrze z czego skorzystali uczestnicy Zjazdu. Zakończeniem dnia była suto przygotowana kolacja po czym nastąpiło wspólne biesiadowanie i lotnicze rozmowy do późnych godzin nocnych.

Niespodzianką w sobotę po śniadaniu był wyjazd autobusem szkolnym wszystkich uczestników do Muzeum Pałacu Zamoyskich w Kozłówce.

Uczestnicy Zjazdu rozjechali się do domów w niedzielę po śniadaniu deklarując chęć kolejnego Zjazdu za pięć lat.Opr. Andrzej Szymczak

176 views0 comments

Comments


bottom of page