top of page
  • Writer's pictureLeszek Mańkowski

Największe samoloty świata

Każdy start i lot samolotu jest wyjątkowym wydarzeniem i sprawia, że zastanawiamy się, co sprawia, że to wszystko jest możliwe? Odpowiedź jest prosta – odpowiadają za to ludzie.

"Największe samoloty świata" to nowa seria o lotnictwie, która wnikliwie bada podniebne maszyny. Podążamy w niej śladami osób, które je budują, sprawdzają wewnętrzną moc, utrzymują w sprawności, pilotują i nimi latają. Przyjrzymy się m.in. konstrukcji Antonowa An-124, największego seryjnie produkowanego samolotu transportowego na świecie oraz zajrzymy do wnętrza Airbusa A380 – króla przestworzy, uznanego za największy samolot pasażerski na naszym globie. Premiera pierwszego odcinka już 17 czerwca o godz. 22:00 w National Geographic. Tematem pierwszego odcinka, który fani lotnictwa zobaczą już w najbliższy czwartek, będzie Antonow An-124 – największy produkowany seryjnie samolot transportowy na świecie. Maszyny tego typu weszły do służby pod koniec zimnej wojny, by wozić oddziały i sprzęt Armii Czerwonej. Po upadku ZSRR An-124 został przebudowany i obecnie zabiera ładunki cywilne - od lokomotyw po wieloryby. Podczas corocznego przeglądu Antonowów w zakładach w Kijowie okazuje się, że jedna z maszyn ma problem, którego usunięcie może okazać się zbyt kosztowne. Czyżby ten samolot miał już nigdy nie wystartować? Na premierę drugiego odcinka zapraszamy 24 czerwca o godz. 22:00. Fani lotnictwa poznają lepiej samolot A380. 25 października 2007 roku Airbus A380 oficjalnie stał się największym samolotem pasażerskim świata, prześcigając dotychczasowego rekordzistę – słynnego Boeinga 747. Nowy król przestworzy ma 73 metry długości, statecznik pionowy na jego ogonie sięga na wysokość ósmego piętra, a rozpiętość skrzydeł tego kolosa niemal równa się długości boiska piłkarskiego. Mamy okazję zobaczyć, jak ekipa specjalistów przygotowuje i gruntownie sprawdza egzemplarz supermaszyny, który trafi do Lufthansy.


Nowa seria o lotnictwie "Największe samoloty świata" ma sześć odcinków. W kolejnych poznamy takie samoloty jak: – LC-130 Hercules "Skibirds" – siła napędowa odległych obozów naukowych na Grenlandii i Antarktydzie, przewożąca bardzo potrzebne zapasy, paliwo i załogę, – ORBIS McDonnell Douglas DC-10 – jedyny na świecie szpital Flying Eye, – Bombowiec wodny Martin Mars – największy na świecie wodnosamolot, – C-5 Galaxy – koń roboczy Dowództwa Mobilności Powietrznej. Zapraszamy do obejrzenia 6 odcinków nowej serii „Największe samoloty świata”. Premiery w czwartki od 17 czerwca o godz. 22:00 na kanale National Geographic.Źródło: National Geographic Channel

Miłego oglądania

Zygmunt Bąk, KKSL Krosno

28 views0 comments

Comentários


bottom of page