top of page
  • Writer's pictureLeszek Mańkowski

Ostatnie pożegnanie Ryszarda WITKOWSKIEGO

W środę 23 marca na warszawskich Powązkach odbył się pogrzeb Ryszarda Witkowskiego ps. Romuald, Orliński - polskiego pilota doświadczalnego, instruktora lotniczego, autora wielu publikacji na temat lotnictwa, żołnierza Armii Krajowej odznaczonego, m.in. medalem Sprawiedliwy wśród Narodów Świata. Uroczystość pogrzebowa odbyła się z ceremoniałem wojskowym. Oddana została salwa honorowa, odbyła się też defilada powietrzna samolotów i śmigłowców.


W uroczystościach pogrzebowych wzięli udział przedstawiciele środowisk kombatanckich oraz lotniczych z prezesami klubów seniorów lotnictwa. W imieniu Rady Seniorów Lotnictwa Aeroklubu Polskiego zmarłego pożegnali: Barbara Grześkowiak-Bocian oraz Lesław Karst. Na zakończenie uroczystości pogrzebowych nad Cmentarzem Powązkowskim przeleciały w szyku honorowym trzy samoloty z Aeroklubu Warszawskiego, dwa śmigłowce z GSA Aviation, śmigłowiec Lotniczego Pogotowia Ratunkowego oraz dwa Black Hawki z Jednostki Wojskowej GROM. Jako ostatni wykonany został honorowy przelot samolotu akrobacyjnego rozpylającego obłok białego dymu nad grobem pilota Ryszarda Witkowskiego.


Ryszard Witkowski "Romuald", "Orliński" urodził się w 1926 r. w Milanówku. Przed wojną, harcerz 197 Mazowieckiej Drużyny Harcerzy, brał udział w kursach modelarskich, budował modele latające. W 1941 roku został członkiem konspiracyjnej Narodowej Organizacji Wojskowej (NOW), pod pseudonimem "Romuald", a po scaleniu NOW z Armią Krajową zaprzysiężony, jako żołnierz AK "Orliński" w VII Obwodzie "Obroża" Okręgu Warszawskiego AK. W 1944 roku brał udział w osłonie alianckich zrzutów broni na placówkę "Solnica" koło Grodziska Mazowieckiego oraz odbiorze zrzutów Cichociemnych. Jesienią 1945 roku podjął studia w Sekcji Lotniczej Wydziału Mechanicznego Szkoły Inżynierskiej Wawelberga i Rotwanda.

Był pilotem szybowcowym, samolotowym i jednym z pierwszych pięciu pilotów śmigłowcowych oraz inżynierem lotniczym. Przez ponad trzydzieści lat był pracownikiem naukowo-badawczym i pilotem doświadczalnym Instytutu Lotnictwa (od 1949 r.), specjalizującym się w technice wiropłatowej. Przeprowadzał próby śmigłowców, m.in. SP-GIL, BŻ-4 Żuk, SM-1, Mi-2 czy Ka-26. Ustanowił pierwszy w Polsce rekord świata w kategorii śmigłowców.

W 1957 r. na śmigłowcu SM-1 wykonał pierwsze w Polsce górskie lądowanie śmigłowca na górze Żar a sanitarną wersją tego śmigłowca wykonywał pierwsze w kraju loty w górach. Jako pilot pracował dla agend ONZ - WHO i FAO w Szwecji, Libii, Jugosławii, NIgerii, Kanadzie i Indonezji, korzystając z doświadczeń zdobytych w latach 70., przy adaptowaniu śmigłowca Mi-2 do potrzeb lotnictwa rolniczego.

W marcu 2017 r. w Lozannie, Komisja Wiropłatowa Międzynarodowej Federacji Lotniczej FAI przyznała mu Złoty Medal Wiropłatowy w uznaniu zasług dla popularyzacji sportu śmigłowcowego.


Autor zdjęć: Andrzej Amerski - Łódzki Klub Seniorów Lotnictwa

98 views0 comments

Comments


bottom of page