top of page
  • Writer's pictureLeszek Mańkowski

Pomnik Chwała Lotnikom Polskim powstanie!W dniu 5 listopada 2017 r. w rocznicę wbudowania „Aktu Erekcyjnego” i „Kamienia Węgielnego” w kwaterze G-II na Cmentarzu Wojskowym na Powązkach miało miejsce spotkanie członków Oddziału Warszawsko-Mz. SSLW RP, zaangażowanych w Budowę Pomnika „Chwała Lotnikom Polskim”.

Dzięki dociekliwości płk dypl. pil. inż. Jana Urbaniaka udało się ustalić, dotrzeć i pozyskać cenne z historycznego punktu widzenia granitowe fragmenty pierwszego w Polsce (podobno także w Europie) Pomnika Lotnika dłuta Edwarda Wittiga z 1932 r., odnalezione w Parku im. płk Jana Szypowskiego ps. „Leśnik” na Warszawskim Grochowie. Pomnik ten został został zniszczony przez Niemców podczas planowego wyburzania miasta po upadku powstania warszawskiego. Jeden z jego fragmentów został w dniu 10.01.2018 r. przewieziony na Cmentarz Wojskowy na Powązkach i będzie włączony w kompozycję Pomnika „Chwała Lotnikom Polskim”, co nada mu właściwą rangę historyczną.Mimo negatywnych opinii sceptyków Pomnik „Chwała Lotniom Polskim” powstanie na Cmentarzu Wojskowym na Powązkach w Warszawie.

Właśnie w dniu 31 stycznia 2018 r. o godz. 10.20 Koledzy Pułkownicy: Jerzy Ochoński, Henryk Czyżyk i Jan Urbaniak w towarzystwie kpt. mgr inż. Krzysztofa Hrynczyszyna - nadzorującego budowę pomnika oraz Pana Tadeusza Kamińskiego – wykonawcy i właściciela firmy „INARBUD” - wbili pierwsze łopaty pod budowę fundamentu pomnika.
Podstawa sukcesu to właściwa dokumentacja, a kibicowanie miejscowych wiewiórek też nie jest bez znaczenia.Dlatego też w czasie IV Posiedzenia Komitetu Budowy Pomnika w tym dniu Pan gen. dyw. pil. Franciszek Macioła – Prezes Zarządu Głównego Stowarzyszenia Seniorów Lotnictwa Wojskowego RP – oprócz życzeń Imieninowych przyjął z zadowoleniem meldunek o rozpoczęciu prac budowlanych Pomnika. Uroczystość odsłonięcia Pomnika zaplanowano na 28 sierpnia 2018 roku.Opr.: Jan Urbaniak – Sekretarz OW-M SSLW RP.

118 views0 comments

Comments


bottom of page