top of page
  • Writer's pictureLeszek Mańkowski

Prof. Robert ROWIŃSKI nie żyje

Updated: Aug 11, 2020

Prof. dr hab. inż. Robert ROWIŃSKI zmarł dnia 7.08.2020 w wieku 85 lat.Poniżej publikujemy wspomnienie o naszym wieloletnim prezesie Rady Seniorów Lotnictwa AP i wspaniałym człowieku.Prof. dr hab. inż. Robert Rowiński urodził się w Warszawie w dn 18.04.1935 r. W roku 1951, po zdanych egzaminach został studentem Wydziału Lotniczego Szkoły Wawelberga i Rotwanda, która w następnym roku została włączona do Politechniki Warszawskiej. Jego kolegami byli m. innymi znani później piloci jak Jerzy Popiel, Ludwik Natkaniec, Antoni Śmigiel.

Po ukończeniu studiów ze specjalizacją „budowa płatowców”, został z nakazu pracy zatrudniony w Instytucie Lotnictwa, w Zakładzie Aerodynamiki, kierowanym przez słynnego naukowca i wszechstronnego pilota szybowcowego, samolotowego, balonowego i skoczka prof. Franciszka Janika. Zajmował się tu zagadnieniami aerodynamiki dużych prędkości. W 1969 r uzyskał stopień doktora nauk technicznych a promotorem był prof. Janik. W Instytucie przepracował 21 lat. Był to dla niego wspaniały okres, w którym nauczył się współpracować z ludźmi, kierować nimi, a przede wszystkim być dobrym w badaniach eksperymentalnych. Odbywał staże naukowe w tym w Delf University of Technology, w Instytucie Agrolotnictwa w Krasnodarze, Swedish University, oraz jako visiting profesor w Norwegii , Hiszpanii, Niemczech, Anglii.

W 1978 r. został z Instytutu Lotnictwa skierowany do Akademii Rolniczo-Technicznej w Olsztynie, gdzie utworzono Instytut Agrolotnictwa. Powołano go na dyrektora tego instytutu. Prowadzono w nim badania Rolniczych Statków Powietrznych, a przedkładana certyfikacja była zatwierdzana przez IBMER, dopuszczając dany typ RSP do użytkowania w rolnictwie i leśnictwie. Zajmował się m. innymi fizyką ruchu i osiadania oprysku. Obok badań kształcono i szkolono na lotnisku w Kętrzynie studentów, którzy z dyplomem mgr. inż. i zdanym w GILC egzaminie, otrzymywali uprawnienia pilota zawodowego agro II klasy. Wykształcono i wyszkolono łącznie 120 studentów ART, którzy zasilili kadry agrolotników. Jest autorem książki ”Polskie Agrolotnictwo” o różnych zagadnieniach technicznych i organizacyjnych tej dziedziny polskiego lotnictwa.

Prowadził równolegle działalność dydaktyczną na Wydziale Mechanicznym ART. Był prodziekanem a przez dwie kadencje dziekanem Wydziału. Tu też zrobił habilitację i uzyskał tytuł profesora.

Lotniczo szkolił się w początku lat 50. w Lisich Kątach. Przez 16 lat był wice przewodniczącym Aeroklubu Warmińsko-Mazurskiego. W dowód uznania został Honorowym członkiem Aeroklubu Polskiego. Przez 8 lat pełnił zaszczytną funkcję Prezesa Rady Seniorów Lotnictwa Aeroklubu Polskiego i do końca był członkiem jej prezydium. Był w tym czasie współinicjatorem przyznawania w Górskiej Szkole Szybowcowej Żar statuetki Dedala dla zasłużonych ludzi lotnictwa.

Odbywał wojskowe szkolenia w Technicznej Szkole Wojsk Lotniczych w Zamościu, w Modlinie i Oleśnicy. Posiadał stopień wojskowy porucznika.

W 2008 roku został zaproszony do pracy w „Szkole Orląt” w Dęblinie, w której prowadził wykłady m. innymi z aerodynamiki. Prowadzi tu też prace dyplomowe absolwentów Akademii Lotniczej.

Był długoletnim członkiem Warszawskiego Klubu Seniorów Lotnictwa. Natomiast od lat 60 XX w był członkiem Zespołu Pieśni i Tańca Politechniki Warszawskiej i występował w jubileuszowych koncertach w grupie „old boyów”.

Wśród szeregu wyróżnień i odznaczeń za jego pracą można wymienić:

Srebrny Krzyż Zasługi.

Krzyż Kawalerski i Krzyż Oficerski OOP

Błękitne Skrzydła–zespołowo dla Akademii Rolniczo-Technicznej, za działalność agrolotniczą

Błękitne Skrzydła – osobiście

Złotą Honorową Odznaką SIMP

Złotą Odznaką za ”Zasługi dla Lotnictwa Sportowego”

Odznakę Zasłużony dla Warszawy

Laureat Złotej Księgi Politechniki Warszawskiej.

Godny uznania był jego szeroki zakres pracy naukowej dla lotnictwa, szczególnie agrolotnictwa, działalność dydaktyczna oraz zaangażowanie w działalność społeczną w Aeroklubie jak też dla upamiętniania historii polskiego lotnictwa i zasłużonych jego ludzi.

Pozostanie w naszej pamięci jako wzór naukowca i aktywnego działacza społecznego a jednocześnie pełnego aktywności życzliwego kolegi .

W imieniu Warszawskiego Klubu Seniorów Lotnictwa

i środowiska agrolotników

Mgr inż. Lesław Karst

Informacja o terminie i miejscu uroczystości pogrzebowych:


Uroczystości pogrzebowe odbędą się w dniu 14.sierpnia (piątek). Rozpoczną się pożegnaniem w kościele p.w. Św. Ojca Pio na ul. Rybałtów 25 na Kabatach (Ursynów) o godz 11:30. Tu przewidziane są ew. wystąpienia pożegnalne. Osoby pragnące zabrać głos proszone o wstępny kontakt z p. Wojciechem Rowińskim tel. 668 481 071. O godz. 12:30 w tym kościele będzie odprawiona msza pogrzebowa bez wystąpień.


Po mszy przejazd na cmentarz Powązkowski Cywilny. Kondukt ruszy do grobu od bramy nr 6 na ul Ostroroga ok 14:30. Przy grobie odbędzie się ostatnie pożegnanie rodzinne.
108 views0 comments

Comments


bottom of page