top of page
  • Writer's pictureLeszek Mańkowski

Ryszard WITKOWSKI ma 95 lat!

Updated: May 25, 2021

W dniu 11 maja 2021r obchodziliśmy 95. rocznicę urodzin legendy polskiego lotnictwa - pana magistra inżyniera Ryszarda Witkowskiego, pilota doświadczalnego, instruktora lotniczego, autora wielu książek, publikacji i podręczników lotniczych, honorowego prezesa Rady Seniorów Lotnictwa AP. Wielkiego, a zarazem niezwykle skromnego człowieka.


Ryszard Witkowski - inżynier, pilot doświadczalny, honorowy prezes RSL AP - wielki i jednocześnie niezwykle skromny człowiek.
Dostojny Jubilat wśród przyjaciół - lotników

Prezes i sekretarz RSL AP, Leszek i Krysia Mańkowscy wręczają Ryszardowi Witkowskiemu obraz z namalowanym śmigłowcem BŻ 1 GIL

Ryszard Witkowski urodził się 9 maja 1926r w Milanówku. W czasie II wojny światowej był żołnierzem Armii Krajowej, za czyny wojenne został odznaczony między innymi Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski i Medalem Sprawiedliwy wśród Narodów Świata. Z lotnictwem zetknął się jeszcze przed wojną na kursach modelarskich. Tuż po zakończeniu wojny, w 1945 rozpoczął szkolenie szybowcowe zdobywając srebrną odznakę szybowcową. W 1947r uzyskał licencja pilota samolotu i zaczął pracę w Głównym Instytucie Lotnictwa w Warszawie. W 1949r został aresztowany za przynależność do AK i aktywną działalność w tej formacji. Jednocześnie zwolniono go z pracy w Instytucie i pozbawiono prawa latania. Do pracy w GIL powrócił na początku 1955r, wtedy też przywrócono mu licencję pilota i prawo do latania w aeroklubie. W tym samym roku jako jeden z pierwszych Polaków uzyskał licencję pilota śmigłowca. Latał na eksperymentalnym śmigłowcu BŻ-1 GIL. Na śmigłowcu SM-1 ustanowił rekord świata w czasie wznoszenia na 3000 metrów w klasie śmigłowców z silnikiem tłokowym, wykonał pierwsze w Polsce górskie lądowanie śmigłowcem na górze Żar. Sanitarną wersją tego śmigłowca wykonywał pierwsze w kraju loty w górach. W 1969r Rosjanie zaprosili go do lotów na dwu wirnikowym śmigłowcu współosiowym Ka-26, Witkowski był pierwszym obcokrajowcem pilotującym ten śmigłowiec. Uczestniczył przy procedurach wprowadzania do polskiego lotnictwa śmigłowców Mi-8 i Mi-6. Latał w wielu krajach, między innymi w Jugosławii, Szwecji, Libii, Kanadzie, Indonezji i w Nigerii. Wykonywał loty na zlecenie wielu organizacji międzynarodowych – ONZ, WHO i FAO. Był członkiem Lotniczej Komisji Egzaminacyjnej w Ministerstwie Komunikacji i członkiem Głównej Komisji Badania Wypadków Lotniczych. Był założycielem i pierwszym prezesem Klubu Pilotów Doświadczalnych, delegatem Polski do Komisji Wiropłatowej FAI i współorganizatorem Śmigłowcowych Mistrzostw Świata. W marcu 2017 r. w Lozannie, Międzynarodowa Federacja Lotnicza przyznała mu Złoty Medal Wiropłatowy w uznaniu zasług dla popularyzacji sportu śmigłowcowego na świecie.

Obraz przedstawiający pierwszy polski śmigłowiec BŻ 1 GIL, pędzla Roberta Firszta. Prezent prezesa RSL AP

Organizatorem 95. rocznicy urodzin Ryszarda Witkowskiego był Warszawski Klub Seniorów Lotnictwa. W uroczystości uczestniczyło wielu prezesów i przedstawicieli stowarzyszeń i klubów lotniczych oraz ważnych instytucji.

Dostojnemu Jubilatowi życzymy samych pięknych dni, wśród kochających ludzi!
Foto: Leszek Mańkowski
77 views0 comments
bottom of page