top of page
  • Writer's pictureLeszek Mańkowski

Wybitny spadochroniarz - Edward Ligocki - w Alei Gwiazd Sportu w Dziwnowie

W dniu 18 sierpnia 2018 roku odbył się XVII Festiwal Gwiazd Sportu w Dziwnowie, gdzie odbyło się uroczyste odsłonięcie replik medali zasłużonych sportowców. Aleja Gwiazd Sportu powstała z inicjatywy Pani Ireny Szewińskiej w 2002 roku.

Aleja Gwiazd Sportu w Dziwnowie to słynna ulica biegnąca wzdłuż nowoczesnej hali sportowej. Na niej powstały marmurowe płyty z replikami medali mistrzów polskiego sportu. Wśród nich znalazła się Irena Szewińska, Maria Kwaśniewska - Maliszewska, Paweł Nastula, Grzegorz Lato, Jerzy Kulej, Kazimierz Górski czy Agnieszka Rylik.

Wśród tegorocznych uczestników miał się również pojawić znakomity spadochroniarz, instruktor spadochronowy, chorąży w st. spocz. Edward Ligocki. Niestety, po długiej i ciężkiej chorobie zmarł w czerwcu 2018 roku. Pamiątkowy medal w Alei Gwiazd Sportu odsłonią członkowie jego rodziny, a pamiątkowy medal odebrała najbliższa mu osoba, pani Krystyna Bednarz.Chorąży Edward Ligocki – sześciokrotny Mistrz Polski w skokach spadochronowych, sześciokrotny Mistrz Wojska Polskiego w klasyfikacji generalnej, pięciokrotnie uczestniczył w spadochronowych Mistrzostwach Świata, zdobywając dwa brązowe medale (Gratz 1968 i Techlekuah 1972). Zdobywca czołowych lokat w szeregu zawodach krajowych i zagranicznych.

Chcąc uczcić jego pamięć i przybliżyć o nim pamięć, zostało wykonane zdjęcie tej repliki i powieszone w pokoju w Łódzkim Klubie Seniorów Lotnictwa. Zdjęcie odsłoniła bliska Mu osoba, nasza koleżanka pani Krystyna Bednarz, która następnie opowiedziała o przebiegu tej uroczystości w Dziwnowie.


Autor relacji i foto - Andrzej Amerski z ŁKSL94 views0 comments

댓글


bottom of page