top of page
  • Writer's pictureLeszek Mańkowski

Zjazd Miłośników Żaru i Sabat Czarownic 2020


W dniach 9-13 września 2020 roku w Górskiej Szkole Szybowcowej odbył się doroczny zjazd miłośników GSS Żar. W tym roku w wersji na „chudo”, ale też i na „bogato” :) Na chudo, bo czas pandemii koronawirusa zdziesiątkował naszych miłośników, którzy z obawy przed zarazą wstrzymali się od przyjazdu. Na bogato, bo w tym czasie swój zlot realizowały nasze „czarownice”. Równolegle odbył się bowiem „Sabat Czarownic”, czyli naszych latających pań :)

Oprócz rozmaitych zaplanowanych spotkań i prelekcji, w czasie zjazdu odsłaniany jest medalion poświęcony wybitnej postaci związanej z Żarem, oraz wręczane są wyróżnienia Rady Seniorów Lotnictwa AP dla wyróżniających się instruktorów lotniczych.

Od lewej Wojciech kos i Stanisław Błasiak. Przesłonięty szarfą medalion płk. pil. Bolesława Zonia

W tym roku odsłoniliśmy uroczyście medalion poświęcony płk pil. Bolesławowi Zoniowi. Jednemu z najmłodszych instruktorów szybowcowych w historii Żaru. Bolesław ZOŃ był wybitnym pilotem szybowcowym i samolotowym sportowym oraz wojskowym. Był również w zespole pilotów szkolonych do lotu w kosmos. Medalion powstał z inicjatywy prezesa GSS, Wojciecha Kosa, popartej przez Radę Seniorów. Medalion został odsłonięty – z braku przedstawiciela rodziny, który nie dojechał - przez Wojciecha Kosa i Stanisława Błasiaka, a poświęcił go nasz niezawodny ojciec Dominik Orczykowski. Autorem dzieła jest prof. Jerzy Nowakowski z krakowskiej ASP - światowej sławy medalier.Kilka minut po osiemnastej, w stołówce Szkoły rozpoczęła się Gala wręczenia "Dedali".


Honorowe wyróżnienie, czyli Statuetkę im. Dedala nr 29 otrzymał wybitny instruktor szybowcowy oraz samolotowy, człowiek, który całe swoje życie poświęcił pracy instruktorskiej – Tadeusz LEWICKI z Aeroklubu Gliwickiego.


Pilot instruktor Tadeusz LEWICKI z Aeroklubu Gliwickiego

Drugim wyróżnionym został jeden z najstarszych czynnych pilotów i instruktorów – Aleksander KUJAWSKI – z Aeroklubu Poznańskiego, w którego ręce powędrował Dedal z numerem 30.


Od lewej Aleksander Kujawski przyjmuje gratulacje i Statuetkę im. Dedala z rąk prezesa Leszka Mańkowskiego

Obaj koledzy otrzymali od obecnych gromkie brawa co potwierdziło dobry wybór Kapituły. Wyróżnienia wręczył przewodniczący kapituły a zarazem prezes RSL AP – Leszek Mańkowski.

Drodzy Koledzy, życzymy Wam wiele szczęścia i dziękujemy za kilkadziesiąt lat pracy u podstaw polskiego szybownictwa.

Miłym akcentem było wyróżnienie kol. Leszka Mańkowskiego brązową odznaką „Za zasługi dla sportu” nadaną przez Ministra Sportu. Odznaczenie wręczył prezes Wojciech Kos.


Odznaka Za zasługi dla sportu

Następnie głos zabrała w imieniu „czarownic” kol. Basia Grześkowiak – Bocian, która wręczyła naszemu najbardziej utytułowanemu pilotowi szybowcowemu, Sebastianowi Kawie „Medal Lilienthala od Czarownic”, wyrażając jednocześnie nadzieję, że FAI nie będzie dłużnej zwlekać z wyróżnieniem Go tym właściwym :) Tomasz Kawa otrzymał pamiątkowy puchar za współudział w sukcesach syna, poparty ciężką pracą. Wielkie brawa dla latającej rodziny Kawów!


Sebastian Kawa - arcymistrz!

Jolanta Przybylak z Torunia przywiozła na Sabat dwa pięknie wyhaftowane medale im. Pelagii Majewskiej – wybitnej polskiej szybowniczki. Jedną otrzymał prezes Kos dla GSS Żar a drugą prezes Mańkowski dla Rady Seniorów Lotnictwa AP. Nasza koleżanka przywiozła również materiały poświęcone wojskom balonowym w Toruniu i ostatnio odsłoniętemu pomnikowi poświęconemu poległym żołnierzom wojsk balonowych.Wśród gości zjazdu byli słynni baloniarze z Krzysztofem Zapartem - zdobywcą 4 miejsca w zawodach balonowych o Puchar Gordona Bennetta w 2018 roku.


Jolanta Przybylak i Wojciech Kos

Przybył również pan Jerzy Gruchalski, budowniczy replik: Orlika Olimpijskiego, Wrony, Bąka etc, przywożąc z sobą wiele elementów tych maszyn. Z wielką przyjemnością oglądałem te dzieła sztuki stolarstwa lotniczego.

Nie sposób nie wspomnieć o aktywnym udziale wiceprezesa Warszawskiego KSL w spotkaniu. Andrzej Szymczak jak zwykle przygotował imponującą galerię zdjęć i kolaży z uroczystości, w których brali udział nasi przyjaciele-seniorzy. Galeria zajęła ściany hallu przed salą wykładową i stanowi kapitalny wkład w dokumentowanie historii polskiego lotnictwa sportowego. Andrzejowi i Danusi dziękujemy w imieniu seniorów lotnictwa za ich trud i ogrom włożonej pracy!

Atmosfera zlotu i sabatu była jak zwykle wyśmienita. Magia miejsca, dobre jedzenie u pani Iwony, piękna pogoda umożliwiająca wykonywanie lotów szybowcowych umiliły zlotowiczom pobyt. W przyszłym roku Zjazd Miłośników również odbędzie się w drugi weekend września. Zatem, do zobaczenia w 2021 roku :)241 views0 comments

Comments


bottom of page